Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Kia Driving Experience: Na polygonu v Jihlavě

Reportáž

10.12.2012

Minule na autodromu v Sosnové, tentokrát na polygonu bezpečné jízdy v Jihlavě-Hosově. Dopravněbezpečnostní seriál Driving Experience pokračoval druhým dílem.

Na moderním polygonu Jihlava-Hosov, který je jako jeden ze čtyř v republice akreditován k pořádání kurzů bezpečné jízdy s odpočtem bodů, se za podpory Besipu a automobilky Kia konala další z celodenních akcí pro čtenáře a předplatitele titulů MOTOR-PRESSE BOHEMIA a účastníky ankety Best Cars.

 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Jihlava nás ráno přivítala souvislou vrstvou sněhu a teplotou pod mínus deset stupňů Celsia. To ale vůbec nevadilo: vodní technika byla i tak funkční, a aspoň to víc klouzalo. Ostatně, většina zúčastněných si právě možnost vyzkoušet si jízdu na sněhu později pochvalovala vůbec nejvíc.

Protože tentokrát se program neodehrával v kulisách závodního autodromu, ale na moderním polygonu bezpečné jízdy, charakter dne vypadal jinak. Cvičila se zejména ovladatelnost vozu při krizové situaci, tedy nutnost rychle se vyhnout překážce nebo překonat kluzkou pasáž silnice.

Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

K tomu sloužilo několik stanovišť. Prvním z nich byl slalom mezi kužely, kde se trénovala ovladatelnost a zatáčení. Dále byla k dispozici pozvolná, avšak mírně negativně klopená zatáčka, na které tak auto mnohem lehčeji ztrácí přilnavost. A že na silnicích takových není málo. A v neposlední řadě si účastníci vyzkoušeli tzv. vodní stěnu, aneb nenadálý vyhýbací manévr.

 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Během dopoledne probíhala teoretická příprava, kdy zástupce Besipu instruoval přítomné o základech bezpečné jízdy, a zástupce automobilky Kia přednášel o nejmodernějších bezpečnostních systémech. Pro zkušeného řidiče možná nezajímavé opakování, nicméně vězte, že každý si i v teorii najde něco (často překvapivě) nového.


Události Kia Driving Experience Jihlava 2012


Po obědě se lidé rozutekli mezi jednotlivá stanoviště na polygonu nebo do přistavených aut Kia k jejich projetí mimo areál. Nadále byli všem plně k dispozici instruktoři z Besipu, kteří přímo na polygonu sedali do aut jako řidiči i spolujezdci a radou i praktickou ukázkou pomáhali se zvládáním nástrah jízdy v zimních podmínkách.

Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Kia jako hlavní partner akce připravila k vyzkoušení a projetí celou svou modelovou řadu. Účastníci si tak vyzkoušeli nejnovější Sorento, ideální vůz pro zimní podmínky, nechyběla samozřejmě menší Sportage, dále pak několik variant bestselleru Cee’d (včetně nedávno představené verze SW-kombi), nebo malé Rio.

Hlavní atrakcí se však stal první sériový hybrid automobilky, Kia Optima Hybrid. Ten kombinuje zážehový čtyřválec s elektromotorem, který umožňuje kromě krátkodobé jízdy „v tichosti“, tedy bez běžícího spalovacího motoru, hlavně podstatně snížit celkovou spotřebu paliva.

Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Odpoledne se zároveň odehrávala dovednostní soutěž. Spočívala v projetí kužely vytyčené trati a slalomu na čas, přičemž samozřejmě každá shozená kuželka znamenala penalizaci.

Na povrchu polygonu se díky počasí střídal sníh s ledem a projet kluzkou trať rychle a zároveň bez dotyku kuželek vyžadovalo velký um. Nakonec všem vypálila rybník paní Růžena Kroutilová, která zajela se svou oktávkou nejlepší jízdu ze všech a stala se celkovou vítězkou.

 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Co si myslí bezpečnosti na silnicích renomovaný instruktor Besipu Miroslav Klásek, jaké byly bezprostřední dojmy účastníků nebo jakou nástrahu bylo na polygonu nejtěžší překonat, se dozvíte v příští reportáži z Kia Driving Experience!

Čtěte Autoprůvodce.cz!ROZHOVOR S VÝHERKYNÍ DOVEDNOSTÍ SOUTĚŽE
Dovednostní soutěž měla možná pro někoho překvapivé rozuzlení. Všechny účastníky, tedy muže i ženy ve společném hodnocení, suverénně porazila paní Růžena Kroutilová.

 Události Kia Driving Experience Jihlava 2012

Gratulujeme k výhře. Jak se vám povedlo porazit všechny muže?

Jsem zvyklá na trošku živější jízdu, mám řízení ráda. U nás v okolí jsou bohužel dost nerovné cesty, takže jsem tak nějak zvyklá na rušné cestování a trošku se tomu i podřizuji. Dneska jsem si to užila.

Kolik kilometrů za rok přibližně najedete?
To nevím, ale jezdím docela často. Spíš někam ven na hory a podobně, do Prahy jezdím nerada.

Absolvovala jste někdy školu smyku nebo Vaše řidičské umění pochází pouze z praxe?
Všechno je to jenom praxe.

S jakým vozem jste soutěž absolvovala?
Se Škodou Octavia.

A jak se Vám líbila dnešní akce?
Bylo to super, fakt jsem si to užila. Vůbec jsem netušila, že i takhle může být „škola smyku“ uspořádaná. Ale je to skvělé a myslím, že spousta lidí si akci užila.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: