Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat Driving Experience: Bezpečně i rychle v Sosnové |+ ROZHOVOR

Reportáž

29.11.2012

První svého druhu. Tak by se dala charakterizovat úvodní akce dopravněbezpečnostního seriálu Driving Experience, který našim čtenářům i široké veřejnosti přibližuje atraktivní formou zásady bezpečné jízdy a seznamuje je s nejnovější automobilovou technikou.

Driving Experience se zaměřuje zejména na bezpečnost provozu, ostatně hlavním partnerem akce je BESIP. Velkou část celodenního programu tak zabraly teoretické přednášky odborníků na bezpečnost, ale také přednášky o moderních technologiích, které jsou pro bezpečnost na silnicích neméně důležité.

 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012

Miroslav Klásek z Besipu začal svou prezentaci poučením o tom, co vše je nutné u vozidla před jízdou zkontrolovat. Uvedl, jak správně sedět za volantem, jaká je ideální poloha nohou a rukou vůči pedálům a volantu, jak si nastavit sedačku, bezpečnostní pásy a zrcátka. Je až překvapivé, kolik lidí za volantem sedět neumí a kolik základních chyb se tedy děje už před nastartováním motoru.

Další část přednášky se věnovala samotné jízdě: řešila se ideální stopa při průjezdu zatáčkou, způsob brzdění a podobně. Pan Klásek kromě toho podrobně popsal všechny tři možné druhy ať už chtěných, či nechtěných smyků (nedotáčivý, přetáčivý a neutrální) a vysvětlil, jak je ve zdraví zvládnout.

Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012
Svou prezentaci měl v Sosnové také Fiat. Účastníkům tak automobilka mohla exkluzivně přestavit svou horkou novinku – malé MPV 500L. Další část pak byla věnována technickému know-how.

Dopodrobna byl rozebrán revoluční dvouválcový motor TwinAir, dále systémy pohonu všech kol u vozů Fiat, činnost a princip bezpečnostního systému City Brake Control (při rychlostech do 30 km/h dokáže zabránit kolizi) a pozornost byla věnována také robotizované sekvenční mechanické převodovce DualogicTM, kterou využívají například vozy Alfa Romeo.

 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012

Na místě byly po celý den k dispozici vozy celého koncernu Fiat Group. K volné jízdě a vyzkoušení tu stála a jezdila nejnovější Lancia Thema, Lancia Voyager nebo stará známá Delta. Nechyběla samozřejmě Alfa Romeo s modelem Giulietta a dvouspojkovou převodovkou TCT nebo Jeep se svým bestsellerem Grand Cherokee a kompaktnějším modelem Patriot. Fiat připravil k testování velké SUV Freemont, starý známý bestseller Punto a exkluzivně také sportovní Abarth 500.

Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012

Součástí odpoledního programu byla dovednostní disciplína s autem, které mělo zadní kola podložené jakýmisi „kolečky“. Ty dovolovaly zadní nápravě libovolný pohyb do všech stran. Zkráceně řečeno: bylo to něco jako permanentní jízda driftem na ledě se zataženou ruční brzdou. Soutěžící měli za úkol dosáhnout co nejlepšího času na trati tvořené několika kužely, což se ukázalo jako velice nelehký úkol, protože vůz poslouchá úplně jinak, než jste zvykli.

Který ze soutěžících vyhrál, se dozvíte v příští reportáži, ve které vám přineseme ohlasy zúčastněných na proběhlou akci včetně rozhovorů s výherci.


Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012


 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012 Události Fiat Driving Experience Sosnová 2012

Zaujala-li vás akce Driving Experience, máte ještě v tomto roce jedinečnou možnost zúčastnit se Driving Experience s vozy Kia, která se koná v sobotu 8.12. na moderním polygonu bezpečné jízdy Jihlava-Hosov.

Registrace je stále otevřená, více informací naleznete zde.
ROZHOVOR
„Lidé by si měli uvědomit, jaká jsou pravidla bezpečné jízdy, a naučit se správně zvládat nebezpečné situace.“

Druhou listopadovou sobotu se v Sosnové pohyboval i ředitel Besipu Roman Budský. Položili jsme mu několik otázek.


Co od akce BESIP očekává?
Především se jedná o to, aby si lidé uvědomili, jaká jsou pravidla defenzivní, bezpečné jízdy, a aby se naučili zvládat případné nebezpečné situace, do kterých se v provozu mohou dostat převážně z viny ostatních účastníků silničního provozu.

Jaké další podobné akce pořádáte?
Pořádáme akce pro motocyklisty, například tady v Sosnové jsme měli podobně zaměřenou akci na začátku září. Učili jsme tu motorkáře, jak zvládat motorku, a to nejenom v krizových situacích, ale i jak zvládat motocykl v malých rychlostech, aby řidič měl svůj stroj skutečně vždy pod kontrolou.

Jaká je vaše dlouhodobá strategie, co plánujete v blízké době a na příští rok?
Aktivit máme hodně. Koncem listopadu spustíme webový portál, na kterém lidé najdou široké spektrum informací o bezpečnosti silničního provozu. Dále bude během příštího roku dopracována koncepce dopravní výchovy a potom budeme pořádat akce a kampaně, které budou v prvním pololetí zaměřeny na nejzranitelnější účastníky provozu, což je v souladu s ustanovením dekády bezpečnosti silničního provozu OSN. Těmi se tedy rozumí chodci, cyklisté a motocyklisté.

Zmínil jste dopravní výchovu. Kam mohou rodiče poslat své děti, aby se dozvěděli něco o bezpečnosti silničního provozu a orientaci v něm?
Zhruba 70 % dětí ve školním věku, tedy na základních školách, už dnes zažívají ve školách v rámci vyučování dopravní výchovu. Od školního roku 2013/2014 by toto číslo mělo vzrůst na 100 %. Každé dítě by si tak během své školní docházky mělo na bezpečnostní výchovu sáhnout.

V České republice existuje na 170 dopravních hřišť a řada z nich je přístupná veřejnosti víceméně kdykoliv, takže jde pouze o to si dopravní hřiště v blízkosti bydliště najít a kontaktovat ho. Rodiče s dětmi mohou na tato hřiště tak chodit prakticky kdykoli i o víkendech, mají tam obvykle k dispozici lektora, hřiště se značkami, zázemí a tak dále. Seznam dopravních hřišť je k nalezení na webových stránkách Besipu.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: