Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Jozef Kabaň: Snažíme se hledat krásu v jednoduchosti

Rozhovor

26.06.2015

Šéfdesignér Škoda Auto Jozef Kabaň poskytl firemnímu časopisu Extratour rozhovor o budoucím směřování designu značky. Přinášíme výběr nejzajímavějších odpovědí.

Autor:RedakceFoto:Archiv

Pane Kabaňi, kolik „zákazníka“ se skrývá ve Vašem designu?
Jozef Kabaň: Hodně a zároveň málo. Musíme dbát na to, abychom zákazníky nepřetěžovali. Zákazník je v nelehké situaci: Design potřebuje čas, aby byl pochopen. Jeho potenciál často rozpoznají jen odborníci.  Pro konzumenty je to na první pohled těžší. Například: Nikdy bychom do auta nezaváděli internet, kdybychom se ptali jen našich zákazníků. Ti to před pár lety ještě nechtěli. Sám jsem nevěděl, že budu potřebovat mobilní internet. Dnes jsem pořád na cestách se svým telefonem. Mám s sebou vždycky „celou kancelář“. Kdyby se mě na to před 20 lety někdo zeptal, asi bych takový vývoj nepovažoval za možný. Nové věci chtějí svůj čas.

Znamená to, že design je také věcí výchovy? Nebo existuje něco, jako je univerzálně platný design?
Jozef Kabaň: Designéři samozřejmě pracují s určitým časovým předstihem. Realizují vize a zároveň emoce. Člověk se vždy snažil přenést své emoce do plechu nebo jiných materiálů. Materiál tak získal dodatečnou hodnotu. Nebo nezískal. Dříve se toto odehrávalo hlavně oblasti umění, v malířství, v sochařství. To byly čisté emoce. Dnes se se i na věci každodenní potřeby nahlíží nejen z pohledu funkčního, ale i emocionálního. Ono je nakonec mnohem hezčí, když to, co potřebuji, dokonale funguje a já se tím mohu i potěšit. Výtvarné provedení a emoce nabývají na významu a ovlivňují rozhodnutí o koupi. Ve společnosti Škoda jsme si toho velmi dobře vědomi.


A propos funkčnost: Škoda byla a je známá tím, že vyrábí velice funkční automobily, stane se nyní designovou značkou? 
Jozef Kabaň:
Ne, nemáme v úmyslu stát se designovou značkou, a myslím, že je to dobře. Mým snem je jen spojovat estetiku s maximem funkčnosti, obojí vzájemně přiblížit natolik, že se nebude mluvit o dvou různých věcech. Snažíme se hledat krásu v jednoduchosti, aniž bychom přitom zapomínali na funkčnost, ergonomii a bezpečnost.  Auto by mělo v první řadě plnit svůj účel. Na auto je kladeno mnoho požadavků, které jsou daleko důležitější než design. Design funkčnost zatraktivňuje.

Pokud design potřebuje svůj čas, aby jej zákazníci přijali, proč si nemohou zákazníci designéra vychovávat tím, že mu řeknou, co chtějí a co je učiní šťastnými? 
Jozef Kabaň:
Musíte své zákazníky znát, vědět, který krok jsou ochotní akceptovat. Pokud to s inovacemi přeženete, tyto zákazníky ztratíte. Pokud inovace podceníte, ztratíte je také. Možná ne dnes, ale zítra.


Jak jste řekl, auto musí plnit mnoho funkcí, design je jednou z nich. Kvalitativně a technologicky se tyto požadavky stále sbližují. Bude proto dle Vašeho názoru design nabývat na významu? 
Jozef Kabaň:
Myslím, že design hraje obrovskou roli. Neboť: pokud se technické vlastnosti vzájemně sbližují, bude to design, čím se budou věci vzájemně lišit. Ale nabude to jen samotný design, spíš kombinace všeho, čím se vyznačuje dobré auto. Vedle techniky to bude i nabídka prostoru, ergonomie, materiály, které si zvolíte.
Z pohledu značky Škoda říkám:  Auto nemá být středobodem života. Ale je a bude rozlišovacím znakem. Lidé svým vozem vždy říkají něco o sobě. Vezměme si nový Superb: Jakožto vlajková loď má mimo jiné za úkol dodávat řidiči – i značce – sebevědomí. Není to jen racionalita, pro kterou se rozhodnete, ale i estetická přidaná hodnota. Superb má i reprezentativní funkci. Není to prémiový vůz, ale musí vedle prémiových značek vyzařovat dostatek sebevědomí.

Kterými prvky se vyznačují vozy rodiny Škoda a se kterými z nich budeme moci počítat i do budoucna?
Jozef Kabaň:
Důležitým designovým znakem našich produktů bude například vertikální maska chladiče, kterou si určitě zachováme. Ta spojuje tradici a budoucnost naší značky. Dalším příkladem jsou světlomety našich automobilů, kterými vytváříme spíše asociace s lidskýma očima než se samotnou technikou. Když se podíváte na vůz značky ŠKODA, měl byste mít spíš dojem, že se někomu díváte do očí, než že si prohlížíte high-tech produkt.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: