Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Škoda Fabia R5 na vlastní kůži: R jako rallye

Sport

17.04.2015

Leckoho možná překvapí, že vůbec nejúspěšnějším závodním automobilem v historii Škody je Fabia S2000 představená teprve v roce 2009. Škodovka se svých nově nabytých pozic mezi špičkou světového motorsportu nechce vzdát a tak pro novou rallyeovou specifikaci R5, která nahrazuje S2000, připravila špičkového nástupce. Dočká se podobných úspěchů? Byli jsme při světové premiéře!

Minulost automobilky Škoda je lemována vavřínovými věnci. Zřejmě nejznámější závodní škodovkou je Škoda 130 RS, avšak málokdo ví, že značka Škoda se objevila třeba i v Le Mans. V novodobé historii má své nezastupitelné místo Škoda Felicia Kit Car (pusťte si spektakulární příjezd Emila Trinera na rampu při rallye Nový Zéland), Škoda Octavia WRC a Škoda Fabia WRC, které dosáhly v posledních 20 letech nezanedbatelných úspěchů.

Vysoké finanční nároky (a přiznejme si, že i sportovní úpadek) královské kategorie WRC však postupem času přiměly nejednoho výrobce včetně Škody z tohoto seriálu odstoupit. Možná tak trochu nechtíc tím vytvořily prostor pro vznik o něco slabší, zato dostupnější třídy rallyeových speciálů.

Byla to kategorie S2000 pro vozy s pohonem všech kol a dvoulitrovými atmosféricky plněnými motory, která se etablovala jako nejvyšší specifikace národních a kontinentálních mistrovství a také kdysi ambiciózního Intercontinental Rallye Challange (IRC bylo v roce 2013 sloučeno s evropským mistrovstvím pod hlavičku FIA). A právě pro tuto kategorii vyvinula Škoda svůj dosud sportovně i obchodně nejúspěšnější závodní automobil, Fabii S2000.

Škoda Fabia R5 nahrazuje S2000

S2000 však končí, a její místo zabírá nová třída zvaná R5. Ta především ještě o kus níž stlačuje cenu – auto specifikace R5 se musí vejít do nákupní ceny 180 000 eur, jinak nezíská homologaci.

Největším technickým rozdílem mezi R5 a S2000 je motor: „er pětky“ pohání turbodmychadlem přeplňovaný agregát o objemu 1,6 litru namísto atmosférického dvoulitru u S2000. Jeho výkon je omezený restriktorem sání, hlídán je také maximální plnicí tlak turbodmychadla (2,5 baru).

Psali jsme: Fabia R5 spotřebuje 60 litrů na 100 km

Výsledkem je alespoň v případě Škody Fabia R5 maximálních 205 kW a 420 Nm, oboje při pouhých 4750/min. Pro srovnání: atmosférická S2000 dosahovala obdobného výkonu, avšak až při 8250/min, a (podstatně nižšího) točivého momentu 253 Nm. Jde zcela o zásadní změnu charakteristik, která významně ovlivňuje jízdní projev aut.

Motor pro Škodu Fabii R5 má trochu překvapivě základ v sériovém Volkswagenu Lamando 1.8 TSI, který se prodává v Číně (pravidla to dovolují). Jedna osmička byla pro potřeby Fabie samozřejmě zásadně upravena – a snížení objemu bylo pouze první z mnoha a mnoha úprav. Při vývoji technici Škody využili zkušeností od sesterského týmu Volkswagen Motorsport, který má na kontě mimořádně úspěšný Volkswagen Polo WRC.

Důležitou změnou v pravidlech je také nově pouze pětistupňová sekvenční převodovka (dříve šestistupňová), přičemž dovolená je pouhá jedna kombinace převodových poměrů pro veškeré závodní uplatnění (!). Na převodovém ústrojí se tak smí trati přizpůsobovat pouze rozvodovka s diferenciálem – povoleny jsou tři různé varianty. Převodovku i diferenciál do Fabie R5 dodává společnost X-Trac.

„Vývoj Škody Fabia R5 trval 15 měsíců, najeli jsme 10 000 testovacích kilometrů.“ Michal Hrabánek, šéf Škoda Motorsport

Fabia R5 využívá nezávislého zavěšení typu McPherson na všech kolech a brzdovou soustavu od italského dodavatele Brembo. Nové jsou tlumiče od ZF. Závodní řídicí jednotka pochází od Magneti Mirelli, naprostá většina elektronických zařízení v autě je však totožná se sériovou fabií.

Není bez zajímavosti, že mnoho dílů je unifikovaných pro všechny tovární výrobce vyvíjející svou „er pětku“. Jde o tzv. standardní program, kdy si každý výrobce může pro svůj vůz vybrat třeba ze tří variant od předem schválených dodavatelů, ale vlastní řešení vyvíjet nesmí. Týká se to například elektrohydraulického posilovače řízení. Jde samozřejmě opět o opatření snažící se snížit cenu závodění.

Seznam kapitol

Fabia R5 vs. série: mají vůbec něco společného?

Byť R5 je závoďák v pravém slova smyslu, sériovým vozům není tak úplně cizí. FIA v homologačních podmínkách přesně specifikuje, které díly musí bezpodmínečně pocházet se sériové výroby. Sluší se podotknout, že díly sice musí být sériové, ale ne všechny musí nutně pocházet z výchozího modelu, tedy v našem případě z Fabie třetí generace. Lze proto použít například lépe dimenzovaný díl z vyšší modelové řady.

Sériová je každopádně vždy karoserie (rozšíření blatníků je skutečně pouze kompozitový bodykit), většina elektroniky, překvapivě ale také třeba klouby hnacích hřídelí, mezichladič stlačeného vzduchu, turbodmychadlo či některé díly řízení (to má u Fabie R5 základ ve VW Transporter).

Seznam kapitol

Jaká je z místa spolujezdce? Parádní!

Během premiéry v Bělé pod Bezdězem jsme měli příležitost usednout do Fabie R5 na místo spolujezdce vedle Jana Kopeckého.

Krátká jízda na okruhu tvořeném pestrou směsicí zatáček na rozbitém asfaltovém podkladu potvrdila očekávatelnou skutečnost: Fabia R5 je rychlý stroj. Fascinuje zejména vysoká přilnavost, obratnost, zrychlení ze zatáček a zpomalení při brzdění…

Psali jsme: Škoda Fabia S2000: Nejlepší jízda na ledě

Že jsme nejeli úplně pomalu, potvrdil i Honza Kopecký odpovědí na můj trochu naivní dotaz. „Na kolik procent tak jedeme?,“ říkám. „Jedu, jako bych jel závod. Pomalá jízda svádí k chybám. Při ostré rychlostní zkoušce je rozdíl jediný: pokud chci vyhrát, musím riskovat. A to tady nedělám.“

Po vystoupení nacházím přece jen jeden konkrétní postřeh: i z laického pohledu spolujezdce je poznat vliv zásadního navýšení točivého momentu a zcela odlišné výkonové charakteristiky přeplňovaného motoru R5 oproti atmosférickému v S2000. Tam, kde S2000 vyje na hranici omezovače, R5 mocně tahá z nízkých otáček, což je samozřejmě pro pilota příjemnější. Říká se, že jakmile jste v S2000 před zatáčkou špatně zařadili, ztratili jste okamžitě několik vteřin, než se motor probral k životu.  To se u R5 stávat nebude.

Seznam kapitol

První ostrý start Fabie R5 na Šumavě

Už necelé dva týdny od získání homologace FIA se Fabia R5 objeví na tuzemské rallye Šumava (24. až 26. dubna), na konci května pak přijde první světový start na portugalské rallye v rámci kategorie WRC-2, které se účastní specifikace S2000, N4 a právě nejnovější R5.

Hned po šumavském podniku začne Škoda dodávat první Fabie R5 soukromníkům. Auta budou pro všechny zákazníky i tovární tým stejná, liší se pouze výbavou na přání. Přiobjednat si lze kupříkladu kryty podlah (pro šotolinové soutěže), výhřev předního okna (pro zimní použití) a podobně.

Seznam kapitol

Škoda Fabia R5: Technické údaje

Rozměry
délka: 3 994 mm
max. šířka: 1 820 mm
min. hmotnost: 1 230 kg

Motor
přeplňovaný čtyřválec, přímé vstřikování paliva
zdvihový objem: 1 620 cm3
max. výkon: 205 kW při 4 750/min
max. točivý moment: 420 Nm při 4 750/min
spotřeba paliva: 0,6 l/km (při rychlostní zkoušce)
objem palivové nádrže: 82,5 l

Hnací ústrojí
Pohon všech kol, 5rychlostní převodovka s manuálním sekvenčním řazením, mechanické nápravové diferenciály (přední, zadní)

Podvozek
McPherson vpředu i vzadu, brzdové kotouče vpředu: asfalt Ø 355 mm/šířka 32 mm, šotolina Ø 300 mm/šířka 32 mm

Disky kol
asfalt: 8‘x18‘ – min. hmotnost 8,9 kg
šotolina: 7‘x15‘ – min. hmotnost 8,6 kg

Pneumatiky
Michelin

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: