Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Expedice Nordkapp, den pátý: Polární kruh je na dohled

Info

08.08.2014

Škoda Octavia GreenLine míří na nejsevernější výběžek Evropy. Úkol je jednoduchý, dojet tam z Prahy na dvě nádrže. Jediné zamýšlené tankování má už posádka za sebou a nyní se blíží k Polárnímu kruhu.

Ráno u moře ve Švédsku bylo opravdu příjemné. Nad zátokou byl mlžný opar, nad kterým stoupalo slunce. To vycházelo velmi brzo, protože jak se blížíme k polárnímu kruhu, jsou noci kratší. Tuto noc už ani nebyla úplná tma, jak jsme zvyklí z domova.

První cca 150 km dlouhý úsek do města Umea se spotřeba ustálila na 3,0 l/100 km, protože problém, se kterým se potýkáme od tankování ve Švédsku, trval. Auto zkrátka na místní naftu nejede tak, jak jsme zvyklí z první části trasy.

Expedice Nordkapp, den čtvrtý: Octavia ujela na jednu nádrž 1804 km!

Mimochodem, město Umea je evropské město kultury 2014 a je hezké, ale nemáme na něj zrovna dobré vzpomínky. Chybou v navigaci jsme najeli pár kilometrů po centru navíc a během obědové přestávky se objevil lístek s pokutou za oknem dodávky. Místo pro rezidenty bylo označené jen malou cedulkou ve švédštině…

Další úsek z Umey k finským hranicím se Markovi podařilo dostat na 2,8 l/100 km, ale pak chvíli auto jelo tak, že i z kopce byla spotřeba 3,5 l, takže celkový průměr se nám vyšplhal už na 2,9 l/100 km. Tak to zůstalo až do města Övertornea, které je těsně u finských hranic.

Chcete vědět více o expedici? Psali jsme: Se Škodou Octavií na dvě nádrže až na Nordkapp

Mezitím začala mít problém s palivem také doprovodná dodávka. Ručička palivoměru se zlověstně blížila k minimu a po cestě nebyla žádná čerpací stanice, která bere karty CCS/UTA. Eury se ve Švédsku většinou platit také nedá. Proto jsme ve městě Övertornea natankovali pár litrů pomocí Markovy EuroShell, abychom dojeli do Finska, kde se platí eurem.

Přes zmíněné potíže se nám podařilo podle plánu dorazit do Finska téměř podle plánu, jen s několikahodinovým zpožděním. Následující den nás čeká překročení polárního kruhu, od kterého jsme už jen několik kilometrů.

S dalším pokračováním cestopisu se přihlásíme opět na stránkách www.autohit.cz.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: