Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Toyota FT-1: tohle bude nová Supra

Koncept

17.01.2014

Spekulace se potvrdily - Toyota v Detroitu představila studii sportovního kupé FT-1, ukazující, jak bude vypadat nový připravovaný model Supra.

Autor:RedakceFoto:Autohit

Toyota Supra představovala ve čtyřech generacích v období 1978-2002 to nejsportovnější, co japonská automobilka vyráběla, jenže s příchodem 21. století tento vůz bez náhrady skončil. V mezičase vznikla studie FT-HS, která měla novou Supru předznamenávat, celý projekt ale skončil u ledu.

V posledních dvou-třech letech se však množily informace, že se Supra opravdu vrátí, což potvrdila nepřímo i sama Toyota, když obnovila práva na používání tohoto označení a následně Japonci přiznali, že svůj nový sportovní vůz budou vyvíjet společně s BMW.

...a tohle je výsledek. Jmenuje se (zatím) FT-1 a představuje opravdu velmi agresivně stylizované sportovní kupé s motorem vpředu. Vlastně je tak muskulaturní a tvarově komplikované (nebáli bychom se použít termín "přeplácané"), že působí dojmem, jako by návrháře od konceptu k reálnému autu čekala ještě hodně dlouhá cesta.

Sama Toyota se designem odvolává na své účinkování ve formuli 1 (trošku pozdě), kterou má evokovat formulový "nos". Trošku nepříjemné je, že tento stylistický prvek už před lety používal u svých sportovních modelů SLR a SLK Mercedes a působí tedy trošku okoukaně.

Jinak se ale vůz hodně inspiroval starší studií FT-HS a přestože Toyota tvrdí, že je v něm i něco z GT 86 a dokonce též 2000GT ze šedesátých let, popravdě řečeno nejvíce připomíná vozy britské značky TVR.

Přemýšlíte, proč hovoříme stále jen o designu? Jedná se o koncept a Toyota žádné informace nezveřejnila, nevíme tedy, zda půjde o vůz s pohonem zadních nebo všech čtyř kol, naopak téměř jisté se zdá být použití výkonného hybridního systému, aby vůz mohl konkurovat připravované Hondě NSX a Nissanu GT-R, které také v následujících dvou letech dostanou hi-tech hybridní pohonné ústrojí.

Mimochodem - s autem se v předstihu můžete svézt ve hře Gran Turismo 6 od Sony, kde má Toyota FT1 výkon 485 koní (357 kW) a to při váze 1320 kg! Jak moc to bude reálné, to ukáže až čas.

Tagy: ft-1, supra, toyota
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: