Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Obamova limuzína spotřebuje téměř 64 litrů na 100 km

News

22.10.2013

Obrněná limuzína amerického prezidenta Baracka Obamy patří mezi nejbezpečnější auta na světě. Takřka 7 tun vážící pojízdná pevnost je nicméně pořádný otesánek, na 100 ujetých kilometrů si totiž vezme 63,5 litru benzinu.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Americký prezident je nejmocnější, ale také nejstřeženější člověk na světě. Kromě leteckého speciálu Air Force One nebo helikoptéry Marine One je neodmyslitelnou součástí prezidentské výbavy také obrněná limuzína. Tu si americká strana vozí na každou zahraniční návštěvu raději v počtu dvou kusů, co kdyby jedna náhodou nenastartovala. Vůz je postaven na základech trucku, nicméně navenek vypadá jako prodloužený Cadillac. Vůz je díky masivnímu opancéřování nebo vnitřnímu systému s náhradním kyslíkem celkem těžký, pohotovostní hmotnost 6,8 tuny tak odpovídá spíše malému kamionu. Ostatně ani spotřeba není bůhvíjak oslnivá. Na 100 kilometrů si obrněná limuzína řekne o těžko uvěřitelných 63,5 litru benzinu. V tomto světle vypadá spotřeba průměrného osmiválce celkem směšně.

Jak jsme již zmínili, vůz je kolem dokola pokryt silnou vrstvou pancíře, například jen na dveřích je pancíř tlustý přes 20 centimetrů, díky čemuž se vůz ubrání palbě ze zbraní většího kalibru. Vůz je kvůli možnému ohrožení chemickými látkami dokonale utěsněný, tudíž se případné látky vypuštěné venku do vozu nedostanou. V přední masce je pak umístěna kamera pro noční vidění. Celá tato sranda vyšla americké daňové poplatníky na 1,5 milionu dolarů, což je v přepočtu zhruba 28,2 milionu korun. Americká Tajná služba jich má ve svých garážích pro jistotu hned 12.

Prezidentské limuzíny se změnily v pojízdné pevnosti po atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho, který zemřel kulkou ostřelovače 22. listopadu 1963.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: