Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volvo vymyslelo nový typ akumulátorů

News

21.10.2013

Švédská automobilka Volvo přišla na nový způsob skladování elektrické energie u osobních automobilů. Celková úspora hmotnosti by mohla v tomto případě dosáhnout až 15 %.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Mezi největší nevýhody elektromobilů a hybridů patří vysoká hmotnost akumulátorů, která zhoršuje dynamiku i jízdní vlastnosti vozu. Volvo ale nyní se svými partnery přišlo s novým způsobem skladování elektrické energie. Ten je založen na materiálu, který kombinuje uhlíková vlákna, polymerní pryskyřici a konstrukční superkondenzátory. Akumulátory jsou obklopeny zesílenými uhlíkovými vlákny, které mohou být tvarovány podle částí karoserie. Ve výsledku tak mohou být baterie umístěny prakticky kdekoliv na vozidle, díky čemuž se hmotnost rozdělí mezi celou plochu karoserie.

Dobíjení pak probíhá klasickým způsobem, tedy buď rekuperací brzdné energie nebo pomocí dobíjení ze zásuvky. Výhodou nového materiálu je také rychlejší nabíjení. Volvo předpokládá, že díky novému materiálu by mohla hmotnost vozu klesnout až o 15 %.

Volvo na tomto projektu, který financovala Evropská unie, spolupracovalo s dalšími osmi subjekty. Mezi nimi nechyběla například Královská univerzita v Londýně nebo společnosti Swerea Sicomp AB ze Švédska, Inasco z Řecka nebgo Nanocyl z Belgie.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: