Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nejprodávanější auto v Norsku? Tesla Model S

News

09.10.2013

Norský trh si v září připsal na své konto jednu kuriozitu, nejprodávanějším automobilem se zde totiž stal luxusní hybrid Tesla Model S. Až za ním skončil například Volkswagen Golf.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Zatímco takový Fisker bojuje o holé přežití, u konkurenční Tesly se mají velmi dobře. Jejich Model S slaví úspěchy nejen na domácí americké půdě, ale i v zahraničí. Čerstvý úspěch zaznamenala americká společnost v Norsku, kde se v září prodalo nejvíce právě Modelu S. Tento vůz platí nejen ve své domovině za poměrně luxusní automobil, jeho cena totiž ve Spojených státech začína na nějakých 70 tisíc dolarů (cca 1,33 milionu korun), v Norsku jsou pak ceny kvůli daním a clu ještě mnohem vyšší, a cena tak bez problémů přesáhne hranici 2 milionů korun.

Skandinávská země nicméně elektromobily a hybridy velmi štědře dotuje, při nákupu podobného vozu tak dostanete až několik set tisíc korun zpět, o různých dalších daňových úlevách nebo neplacení mýta nemluvě. Ve výsledku je tedy pořízení a provozování elektromobilu nebo hybridu vlastně velmi výhodné a pohodlné. Navíc výkonné vozy s klasickými spalovacími motory jsou v Norsku daňově velmi silně zatíženy. Zákazníci tak dávají přednost spíše slabším verzím luxusnějších modelů.

Z celkových 12 168 prodaných vozů si Tesla na své konto připsala 616 kusů, zatímco Volkswagen Golf zvolilo v září 560 zákazníků. Že by se konečně blížila éra elektromobilů a hybridů? V žádném případě! Norský automobilový trh je ve velké míře zdeformován různými daněmi, poplatky nebo dotacemi, které zvýhodňují určitou skupinu na úkor jiné. Nelze brát tedy tento případ za bernou mini.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: