Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nové MINI: v hlavní roli tříválce

News

30.09.2013

Třetí generace novodobého MINI se představí již 18. listopadu. Automobilka nyní uvolnila některé informace a potvrdila nasazení přeplňovaných tříválců 1.5 TwinPower Turbo.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Novodobá éra značky MINI charakterizovaná přechodem od relativně dostupného velmi malého vozu ke kompaktní stylovce znamenala pro britskou značku druhou šanci. Pod vedením BMW se značce MNI nebývale daří, skoro 300 tisíc prodaných automobilů ročně by mohl takový Seat nebo Alfa Romeo jen tiše závidět. Největším tahounem je nepřekvapivě klasický třídveřový hatchback, jehož třetí generace se představí již 18. listopadu v domovské továrně v anglickém Oxfordu. Pro automobilku MINI i pro samotné BMW to bude svým způsobem přelomový model. Novinka totiž vyjede na nové platformě UKL1, jež se v budoucnu stane základem nejmenších BMW řady 1 a řady 2. MINI také jako první model patřící do BMW Group bude používat nové přeplňované zážehové a vznětové tříválce 1.5 TwinPower Turbo.

Britská automobilka již s předstihem stačila zveřejnit některé detaily týkající se právě nových motorů. Zážehová verze tříválce o objemu 1,5 litu vyjede nejdříve s výkonem 100 kW/136 koní. Větší čtyřválec o objemu 2,0 litru a výkonu 141 kW/192 koní bude určen pro verzi Cooper S. V plánu jsou samozřejmě také ostré verze John Cooper Works.

Pro zájemce o vznětové motory připravilo MINI tříválec 1.5 TwinPower Turbo o výkonu 85 kW/116 koní a točivém momentu 269 N.m. Podle údajů britské automobilky je nový motor o 7 % úspornější než předchozí šestnáctistovka.  MINI bude také vybaveno vystřelovací kapotou, která má uchránit hlavu chodce před nárazem na motor. Malé nálože se vystřelí v případě nehody s chodcem v rychlostech mezi 19 km/h až 55 km/h. Samotná kapota je pak navržena tak, aby chodec při případném nárazu utrpěl co nejmenší zranění.

Rozměrově si třetí generace oproti svému předchůdci o několik centimetrů polepší, díky využití lehkých materiálů se hmotnost samotného vozu snížila. Vůz dostane nový elektrický posilovač řízení, který má zlepšit komfort, agilitu a bezpečnost. MINI dostane také poprvé v historii adaptivní tlumiče. Vůz tak bude velmi pravděpodobně mnohem komfortnější, jízda po českých cestách tak již nebude připomínat očistec.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: