Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Výroba automobilů v ČR klesla, čeká nás ale výrazné oživení

News

17.09.2013

Oproti minulému roku klesla výroba osobních automobilů na území České republiky o 8,6 %. Pozitivní vývoj však naznačuje objem vyrobených vozů v srpnu, který byl o polovinu vyšší než ve stejný měsíc minulého roku.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

O tom, že se automobilový průmysl stále nedostal z ekonomické krize z roku 2008, netřeba pochybovat. Ačkoliv největší problémy hlásí především francouzští a italští výrobci, propad se nevyhnul ani dosavadním premiantům z Německa. Pokles výroby zaznamenaly i závody alokované na území České republiky. Za prvních 8 měsíců roku 2013 totiž poklesla výroba osobních automobilů o 8,6 % na 734 873 vozů. Na první pohled se nejedná o pozitivní vývoj, spokojený výraz v obličeji zdejších představitelů automobilek však vyvolávají čísla za samotný srpen.

V osmém měsíci tohoto roku totiž stoupla výroba automobilů oproti stejnému měsíci minulého roku o 50 % na 96 184 aut. Domácí výrobní závody by tak mohly díky silnějšímu závěru roku vyrovnat ztráty z prvních dvou kvartálů. Například taková Škoda Auto vyrobila ve svých závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách přes 405 000 automobilů, což představuje meziroční pokles o 9,4 %. Tento propad je ale z velké části způsoben náběhem výroby Octavie třetí generace, která se již představila prakticky ve všech verzích, chybí už jen „terénní“ Scout.

Do červených čísel se dostala také továrna Hyundai v Nošovicích, výsledných minus 2,7 % ale nezní tak hrozivě. To však neplatí o továrně TPCA v Kolíne-Ovčárech, kde svá mini vyrábí Citroën, Peugeot a Toyota. Snížení výroby o 14,5 % jde na vrub nejen vleklé krizi na trzích jižní Evropy, ale také celkovému technickému stáří všech tří modelů, které jsou na trhu již od roku 2005. Nová generace kolínských trojčat se představí až koncem příštího roku.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: