Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nový Renault Clio R.S. není dostatečně „hot“

News

16.09.2013

Segment malých hot hatchů není ani tolik o prodejích, jako o prestiži. Ještě před pár lety vládl této kategorii Renault s modelem Clio R.S., nová generace tohoto vozu se však musela žezla vzdát ve prospěch Fiesty ST.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Letošní rok je z pohledu segmentu hot hatchů více než zajímavý. Představily se totiž hned tři novinky, které si dělají zálusk na titul „Nejlepší hot hatch současnosti“. Zatímco v posledních letech vládlo této kategorii výtečné Clio R.S. s atmosférickým dvoulitrem, nová generace tohoto vozu se s panováním chtě nechtě musela rozloučit. Při vývoji nového Clia od divize RenaultSport totiž inženýři museli využít co nejvíce komponent ze sériových aut. S tím, že vůz ztratí atmosférický motor, jsme se smířili, horší to bylo s převodovkou. Ta je v případě nového ostrého Clia automatická se dvěma spojkami. Převodovka EDC navíc nepatří k nejlepším a dojem z celého auta výrazně kazí.

Toho si ostatně všimli prakticky všichni motorističtí novináři, kteří tuto převodovku považují za nejslabší článek celého auta. Naopak podvozek se dočkal pochvalných slov, i ve verzi Cup totiž nabízí překvapivé pohodlí. Na rozdíl od minulého provedení, které z vás doslova vyklepalo duši.

Že nové Clio R.S. není asi zrovna tím pravým ořechovým, si všimli i u samotného Renaultu. Podle slov Philippa Kleina, viceprezidenta zodpovědného za product planning, není zcela vyloučeno, že bychom se v budoucnu mohli dočkat ještě ostřejšího Clia. To by mělo nést přídomek Gordini, který však nebude jen označením pro lepší výbavu jako tomu bylo u minulé generace. Clio R.S. Gordini by mělo dostat motor naladěný na 169 kW/230 koní a tužší podvozek, o nahrazení dvouspojkového automatu manuální převodovkou asi uvažovat nemůžeme, Renaultu by se taková investice hrubě nevyplatila.

Vzhledem ke kritice Clia R.S. ale očekáváme, že se Renault poučí alespoň u nového Méganu R.S. Byla by přece škoda, kdyby RenaultSport přešel od výroby těch nejlepších předokolek do šedého průměru.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: