Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nový Renault Clio R.S. není dostatečně „hot“

News

16.09.2013

Segment malých hot hatchů není ani tolik o prodejích, jako o prestiži. Ještě před pár lety vládl této kategorii Renault s modelem Clio R.S., nová generace tohoto vozu se však musela žezla vzdát ve prospěch Fiesty ST.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Letošní rok je z pohledu segmentu hot hatchů více než zajímavý. Představily se totiž hned tři novinky, které si dělají zálusk na titul „Nejlepší hot hatch současnosti“. Zatímco v posledních letech vládlo této kategorii výtečné Clio R.S. s atmosférickým dvoulitrem, nová generace tohoto vozu se s panováním chtě nechtě musela rozloučit. Při vývoji nového Clia od divize RenaultSport totiž inženýři museli využít co nejvíce komponent ze sériových aut. S tím, že vůz ztratí atmosférický motor, jsme se smířili, horší to bylo s převodovkou. Ta je v případě nového ostrého Clia automatická se dvěma spojkami. Převodovka EDC navíc nepatří k nejlepším a dojem z celého auta výrazně kazí.

Toho si ostatně všimli prakticky všichni motorističtí novináři, kteří tuto převodovku považují za nejslabší článek celého auta. Naopak podvozek se dočkal pochvalných slov, i ve verzi Cup totiž nabízí překvapivé pohodlí. Na rozdíl od minulého provedení, které z vás doslova vyklepalo duši.

Že nové Clio R.S. není asi zrovna tím pravým ořechovým, si všimli i u samotného Renaultu. Podle slov Philippa Kleina, viceprezidenta zodpovědného za product planning, není zcela vyloučeno, že bychom se v budoucnu mohli dočkat ještě ostřejšího Clia. To by mělo nést přídomek Gordini, který však nebude jen označením pro lepší výbavu jako tomu bylo u minulé generace. Clio R.S. Gordini by mělo dostat motor naladěný na 169 kW/230 koní a tužší podvozek, o nahrazení dvouspojkového automatu manuální převodovkou asi uvažovat nemůžeme, Renaultu by se taková investice hrubě nevyplatila.

Vzhledem ke kritice Clia R.S. ale očekáváme, že se Renault poučí alespoň u nového Méganu R.S. Byla by přece škoda, kdyby RenaultSport přešel od výroby těch nejlepších předokolek do šedého průměru.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: