Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Šéf Nissanu Carlos Ghosn: krize je již za námi

News

15.09.2013

Ekonomická krize z roku 2008 se na automobilovém průmyslu podepsala velmi silně. Zejména italští a francouzští výrobci bojují o přežití. Podle šéfa aliance Renault-Nissan Carlose Ghosna jsme z toho nejhoršího venku.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Dnešní ekonomiky a průmyslová odvětví jsou spolu neodmyslitelně provázány. Ekonomická krize z roku 2008, která postihla prakticky všechna hospodářství světa, se výrazně podepsala nad automobilovým průmyslem. Jsou to právě totiž automobily, které patří mezi první nezbytnosti, které si zákazníci ve špatné ekonomické situaci odpustí. V Evropě zasáhla krize zejména jižní státy, které se již předtím potýkaly s vysokou nezaměstnaností a neudržitelným tempem zvyšování dluhu veřejných financí. Slábnoucí prodeje společně s vysokými výrobními náklady odsoudily zejména francouzské a italské automobilky k vážným ekonomickým problémům. Podle Carlose Ghosna, šéfa aliance Renault-Nissan, do které patří i Dacia, je automobilový průmysl z nejhoršího venku.

Zatímco za prvních šest měsíců tohoto roku spadly evropské prodeje o sedm procent, druhá půlka má být o něco lepší. Zásadnější změna má nastat již v příštím roce, kdy se mají čísla prodejů dostat zpět do plusových čísel.

Situace v Evropě tedy není nikterak pozitivní, jinde ve světě je ale vývoj mnohem pozitivnější. Například v USA, kde měly namále i ty největší automobilky v čele s GM, je situace již několik let stabilní. Rostou i klíčové trhy v podobě Ruska a Číny, které jsou pro většinu evropských automobilek zcela zásadní.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: