Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi Nanuk quattro: kříženec supersportu a SUV s motorem V10 TDI

News

09.09.2013

Audi si přichystalo do Frankfurtu velké překvapení. Představilo totiž koncept s poněkud úsměvným názvem Nanuk quattro, jenž je jakýmsi křížencem supersportu a SUV. K pohonu navíc slouží vznětový desetiválec o výkonu 544 koní.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Drtivou většinu všech důležitých a zajímavých novinek jsme viděli ještě před oficiálním začátkem frankfurtského autosalonu. Nicméně i v době internetu si některé automobilky uchovaly tajemství až do poslední chvíle. Jednou z nich je i Audi, které ukáže velmi zajímavý koncept s názvem Nanuk quattro. Již samotný vzhled vozu je velmi zajímavý. Jedná se totiž o kombinaci supersportu a crossoveru. Že by se Audi chystalo zamířit do doposud neprobádaných vod?

Jak již ze samotného názvu vypovídá, jedná se o čtyřkolku, jejíž podvozek může být ručně zvednut až o 40 mm. Jízda v lehčím terénu by tak neměla být pro vůz větší problém. V případě potřeby dynamičtější jízdy může být světlá výška naopak snížena o 30 mm oproti normálu. K pohonu vozu slouží nový dvakrát přeplňovaný vznětový desetiválec o objemu 5,0 litru. Tento agregát navazuje na známý V10 TDI ze začátku tohoto tisíciletí, parametry nového motoru však předchůdce výrazně překonávají. Motor totiž disponuje výkonem 400 kW/544 koní a točivým momentem rovných 1000 N.m., který je přenášen skrze sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku S tronic na všechna čtyři kola. Zryhlení z 0 na 100 km/h zabere vozu pouze 3,8 sekundy, maximální rychlost vystoupala až na 305 km/h. Kombinovaná spotřeba 7,8 litru pak zní ve stínu těchto údajů poněkud nevěrohodně. O zastavení 1,9 tuny těžkého vozu se postarají karbon-keramické brzdy.

O sériové výrobě podobného vozu zatím můžeme pouze spekulovat. Co se však zdá jako jasná věc, je nasazení vznětového desetiválce v sériových modelech luxusních vozů Audi a nejen jich. Dá se totiž předpokládat, že se tento motor dříve či později objeví v nabídce Bentley. Například plánované SUV od této britské značky si o tento motor doslova říká. A co SUV od Lamborghini? Představitelé značky tuto informaci sice nepotvrdí, ale také nevyvrátí.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: