Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Superúsporný Volkswagen XL1 nebude z levného kraje

News

07.09.2013

Projekt superúsporného auta se spotřebou do 1 litru na 100 km vyvrcholil modelem XL1. Pokrokový vůz však nebude zrovna levný, mluví se o částce okolo 2,75 milionu korun.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Volkswagen AG je největší evropskou automobilkou a jedním ze tří největších producentů automobilů na světě. Je proto logické, že v některých oblastech platí za průkopníka. Svým způsobem megalomanskými plány se Volkswagen prezentoval zejména za vlády Ferdinanda Piëcha, který zasel semínka v podobě Bugatti Veyron nebo úsporného automobilu se spotřebou pod 1 litr na 100 km. Zatímco Veyron se již nějakou dobu prodává, úsporný hybrid se představil ve své sériové podobě až před několika měsíci. Model XL1 se chlubí pokrokovými technologiemi nebo stavbou z kompozitních materiálů, které sice přinášejí nízkou hmotnost, nicméně také výrazně zvyšují výrobní cenu.

Ačkoliv Volkswagen vyrobí pouze omezenou sérii modelu XL1, cena, o které se spekuluje, není zrovna nízká. Zájemci o tento unikát totiž budou muset ze své kapsy vytáhnout minimálně 2,75 milionu korun, což je na úrovni luxusních nebo sportovních modelů věhlasných značek. Navzdory tomu Volkswagen očekává, že se XL1 stane součástí sbírek sběratelů automobilů. Každopádně tak jako tak, XL1 bude jedním z těch projektů, které se ve výsledku nezaplatí. To nicméně nemusí wolfsburgské nijak mrzet, jelikož značnou část poznatků z vývoje XL1 využijí i u běžných modelů.

Kromě kompozitních materiálů by se do velkosériových modelů mohla podívat například hybridní soustava s dvouválcovým turbodieselem o objemu 0,8 litru a výkonu 35 kW/48 koní a elektromotorem s výkonem 20 kW/27 koní. Volkswagen XL1 se pyšní spotřebou 0,9 litru na 100 km.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: