Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Tesla Model S dosáhla rekordního výsledku v crash testu

News

21.08.2013

Elektromobil Tesla Model S dosáhl v amerických nárazových testech historicky nejvyššího bodového výsledku.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Nárazové testy jsou součástí automobilového průmyslu již dlouhé desítky let. Nicméně až v posledních zhruba 30 letech se jim dostává zasloužené pozornosti. Zatímco v Evropě se na crash testy specializuje především společnost Euro NCAP, ve Spojených státech mají instituci pojmenovanou The National Highway Traffic Safety Administration, neboli NHTSA. Rekordmanem mezi sériovými osobnými automobily v oblasti bezpečnosti se nyní stala Tesla Model S, pohledný elektromobil jedné z mála zbývajících společností, které se zabývají výrobou aut na elektřinu. Pro Teslu je tato zpráva skvělým marketingovým tahem, přece jen bezpečnost automobilu by měla být tím prvním kritériem zohledněným při nákupu nového automobilu.

A ačkoliv sama NHTSA nezvěřejňuje hodnoty nad 5 bodů, u Tesly udělali výjimku. Model S totiž dosáhl skóre 5,4, což je prozatím nejvyšší dosažený výsledek v historii této severoamerické obdoby Euro NCAP. Jen pro představu: v bočním nárazovém testu si zachovala Tesla 63,5 % původního prostoru pro řidiče, zatímco takové Volvo S60 se 7,8 % může jen tišše závidět. Bezpečně se budou cítit i cestující ve třetí řadě sedadel, která je díky dvojitému uspořádání nárazníků odolnější na nárazy zezadu.

Jelikož je Tesla Model S elektromobil, nemá v přední části velký a těžký spalovací motor, nýbrž kompaktní a relativně lehký elektromotor. Díky tomu se mohli inženýři více zaměřit na bezpečnost posádky, která teží z hliníkových trubkových profilů na boku vozu. Díky umístění akumulátorů pod podlahou, tedy co nejblíže zemi, leží těžiště vozu velmi nízko, což významně ovlivňuje případné převrácení vozu. Pokud by se ale Model S převrátil, díky velmi silné střeše, která unese až čtyři plně naložené Tesly,  by se posádce nemělo prakticky nic stát.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: