Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Revoluční „automobil“ od Gordona Murraye jde do výroby

News

14.08.2013

Budoucnost osobní dopravy v podobě modelů T.25 a T.25 od slavného konstruktéra Gordona Murraye je blíže, než se zdá. Oba vozy jsou totiž konečně do sériové výroby.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

O tom, že se (nejen) osobní doprava v příštích desetiletích zásadně změní, není pochyb. Přesvědčen o tom je například i Gordon Murray, legendární konstruktér F1 a člověk, z jehož rukou vyšel hypersport McLaren F1. Právě Murray před několika lety přišel s projektem dvou automobilů, které se měly stát revolučním počinem v celém automobilovém průmyslu. Oba vozy se totiž vyznačovaly velmi kompaktními rozměry, které dovolily jízdu dvou aut vedle sebe v jednom pruhu. Podobně bylo řešeno i parkování. Výroba navíc měla probíhat v ekologicky navržených továrnách všemožných značek. Murray totiž plánoval, že bude prodávat licenci na své vozy T.25 a T.35.

Projekt však v posledních letech upadával trochu v zapomnění. Teď se však jihoafrický rodák znovu přihlásil a oznámil, že sériová výroba obou vozů se rozběhne již v roce 2016. K pohonu modelu T.25 slouží tříválcový motor o obsahu 660 cm3, který disponuje výkonem 38 kW/52 koní a točivým momentem 57 N.m. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabere vozu 16,2 sekund, maximální rychlost je 145 km/h. Spotřeba tohoto 575 kilogramů vážícího vozu je 3,8 litru na 100 kilometrů.

K dispozici je také elektrická varianta s názvem T.27, která dává větší smysl. Vůz je vybaven elektromotorem o výkonu 25 kW/34 koní a masivním točivým momentu 875 N.m. Z klidu na stokilometrovou rychlost se v tomto případě dostanete za 15 sekund, maximální rychlost je kvůli co nejdelšímu dojezdu omezena na 105 km/h. S plně nabitými li-ion bateriemi o kapacitě 12 kWh dojedete zbruba 160 kilometrů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: