Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Už i Jaguar plánuje úspornou předokolku

News

12.08.2013

Britský Jaguar plánuje představit v následujících letech vstupní model v podobě úsporné předokolky, která by měla značce pomoci dosáhnout flotilových emisí pod 95 gramů na kilometr.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Podle regulí Evropské unie budou muset automobilky dosáhnout do roku 2020 flotilových emisí CO2 úrovně pod 95 g/km. Zatímco automobilky vyrábějící především kompaktní vozy nebudou mít s tímto limitem větší problémy, prémioví výrobci budou muset představit nové modely, jejichž hlavní rolí bude právě snížit průměrnou spotřebu celé automobilky. Se stejným postupem přišlo Audi nebo Mercedes, úsporně zaměřené předokolky chystá i BMW. Teď se k německé trojce přidává i Jaguar, který pod novým indickým vlastníkem v podobě Tata Motors hodlá zaútočit na volné pozice v prémiovém segmentu.

V Evropě jsou hybridy a elektromobily prozatím na okraji zájmu, nízkou spotřebu tak reprezentují především vznětové kompaktní modely, jejichž spotřeba se pohybuje okolo 3,5 litru. Podobný vůz chystá i Jaguar, problémem však zůstává absence platformy s pohonem předních kol a také menších motorů. Jaguaru by tak nezbávalo nic jiného než se spojit s nějakým jiným výrobcem, který tyto komponenty již má. Podobně to udělal například Mercedes, který například vznětový motor 1.5 dCi sdílí s Renaultem.

V současné době se však Jaguar soustředí především na nový model XS, který se postaví především BMW řady 3, nebo na plánovaný crossover, jehož premiéra proběhne v roce 2016.

Podle některých zástupců automobilového průmyslu je však hranice 95 g/km do roku 2020 nedosažitelná. Již nyní výrobci utratili desítky miliard eur, aby snížili průměrné emise, nicméně ty se stále pohybují několik desítek gramů nad limitem.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: