Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Elektrické BMW i3 bude stát v Česku 900 000 Kč

News

23.07.2013

Již příští týden odhalí BMW revoluční model i3. První sériový elektromobil v dějinách mnichovské automobilky bude stát v ČR od 900 000 Kč.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Pondělí 29. července bude pro BMW jedním z nejzlomovějších dnů, mnichovská automobilka totiž představí svůj první sériově vyráběný elektromobil v historii. Oním milníkem bude model i3, elektromobil určený převážně do města a okolo. Prozatím bude k dispozici pouze verze s elektromotorem, model s tzv. range-extenderem v podobě dvouválcového motoru, který zajistí dešlí dojezd, přijde později. Ještě před oficiální premiérou zveřejnilo české zastoupení ceny na našem trhu. Základní verze BMW i3 vyjde na rovných 900 000 Kč. Tato částka je celkem milé překvapení vzhledem k cenám ostatních elektromobilů nebo hybridů, v zemích západní Evropy navíc stát koupi podobných modelů dotuje až několika tisíci eur. I když segment elektromobilů zažívá krizi z vystřízlivění, prémiový model v podobě BMW i3 by mohl zabodovat.

K pohonu vozu slouží vzadu umístěný elektromotor o výkonu 125 kW/170 koní a točivivém momentu 250 N.m, který nabídne velmi zajímavé dynamické parametry. Zrychlení z 0 na 100 km/h zavere BMW i3 totiž pouhých 7,2 sekund. Maximální rychlost je s ohledem na co nejdelší dojezd omezena na 150 km/h. Samotný dojezd se má pohybovat mezi 130 km a 160 km.

Elektromobily nebo hybridy bývají kvůli přítomnosti akumulátorů relativně těžké, i3 však váží velmi slušných 1195 kilogramů. Těch dosáhli konstruktéři použitím technologie CFRP, což jsou uhlíkovými vlákny vyztužené plasty. Ty jsou velmi lehké a také pevné. Právě tato technologie se má stát jedním z klíčových prvků budoucích automobilů. Samozřejmostí je rozložení hmotnosti v poměru 50:50 mezi nápravami, jízdní vlastnosti by tak měly být na špičkové úrovni (nejen) mezi elektromobily.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: