Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mercedes-Benz uvádí na trh devítistupňový automat

News

22.07.2013

Po Range Roveru Evoque nebo novém Jeepu Cherokee dostane devítistupňovou automatickou převodovku také Mercedes. Konkrétně model E350 BlueTec.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Zdá se, že automobiloví výrobci pomalu začínají narážet na dno downsizingu. Snižování objemu válců a přeplňování turbodmychadlem bylo jedním z prvních kroků v boji proti vysoké spotřebě a emisím. Zatímco přeplňování se zdárně zabydlelo u většiny evropských automobilek, další kroky za zelenější planetu se prosazují zatím relativně pomalu. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak ještě nějaké ty desetinky litru paliva uspořit, jsou vícestupňové převodovky. Díky většímu počtu převodových stupňů dokáže převodovka mnohem lépe využít parametry motoru a jízda se stává ekonomičtější. Po nástupu osmistupňových převodovek, z nichž drtivá většina pochází od německé společnosti ZF, tu máme další stupeň, a to převodovky s devíti stupni.

Relativně nedávno představili svá devítistupňová převodová ústrojí automobilky Land Rover (Evoque) a Jeep (Cherokee), nyní následuje Mercedes-Benz. Ten prozatím nabízel „pouze“ sedmistupňové automaty. Prvním model s novou převodovkou 9G-Tronic bude inovovaná třída E350 BlueTec se vznětovým šestiválcem pod kapotou. Dynamické parametry se nezměnily, zrychlení z 0 na 100 km/h zabere shodných 6,6 sekund, mnohem důležitější jsou ale údaje o spotřebě. V kombinovaném cyklu totiž spotřebuje Mercedes-Benz E350 BlueTec s převodovkou 9G-Tronic 5,3 litru paliva (zlepšení o 0,2 litru). Emise oxidu uhličitého pak spadnou ze 144 g/km na 138 g/km. Na první pohled se nejedná o nijak razantní úsporu, nicméně v dnešní době se počítá každá desetinka litru a každý gram. Navíc při počtu vyrobených automobilů je změna markantní.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: