Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat opět navýšil svůj podíl v Chrysleru

News

09.07.2013

Italský Fiat udělal další krok k úplnému převzetí automobilového konkurenta z Ameriky. Tentokrát navýšila automobilka svůj podíl na 68,49 %.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Italský Fiat oznámil před několika týdny svůj záměr kompletně převzít americký Chrysler. Obě automobilky celkem drtivě zasáhla ekonomická krize z roku 2008. Zatímco Chrysler se díky státní intervenci vzpamatoval, Fiat a celá Itálie stále tápou. I tak ale automobilka z jihu Evropy navyšuje podíl ve své dceřiné společnosti ze Spojených států. Doteď vlastnili Italové 65,19 %, nyní svůj podíl navýšili na 68,49 %, do července 2014 má však podíl vzrůst na celkových 75 %. V budoucnu však Fiat hodlá převzít Chrysler stoprocentně, to se ale nejdříve bude muset dohodnout s fondem VEBA, který vlastní zbývající část. Obě strany se však zatím nemohou dohodnout na ceně.

Zatímco Fiat oceňuje zbývajících necelých 36 % na zhruba 4,2 miliard dolarů (88 miliard korun), VEBA má poněkud jiná čísla, a to 10,3 miliard dolarů (206 miliard korun). Celý problém se dostal až před soud státu Delaware. Fiat to s převzetím Chrysleru myslí opravdu vážně, v současné době totiž jedná s několika bankovními domy o půjčce ve výši 10 miliard dolarů (200 miliard korun), která by nadvládu nad americkou automobilkou měla zajistit. Chrysler je totiž prakticky jediným zdrojem příjmů pro Fiat, kterému se dlouhodobě nedaří. Samotná automobilka má ve svém portfoliu prakticky jen tři konkurenceschopné modely, a to Pandu, 500 a malé MPV 500L. Situaci nevylepšuje ani Alfa Romeo, jejíž nejzajímavější model 4C je pouze okrajovou záležitostí.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: