Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Motor Cosworth pro Jaguar C-X75 možná najde uplatnění jinde

News

02.07.2013

Pro odpískaný supersport od Jaguaru vyvinul specialista Cosworth přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,6 litru inspirovaný světem F1 možná najde uplatnění v jiných modelech. A nemusí se nutně jednat o Jaguary.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Jaguar patří mezi tradiční sportovně zaměřené výrobce. Proto jsme byli všichni celkem smutní, když představitelé této značky doslova odpískali projekt unikátního supersportu C-X75, který byl prakticky na prahu sériové produkce. K pohonu tohoto vozu měl sloužit nový přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,6 litru, který se pyšnil těžko uvěřitelným výkonem 374 kW/508 koní. O vývoj a výrobu tohoto technického skvostu se postarala více než povolaná společnost Cosworth, která má zkušenosti například z formule 1. A právě z této motoristické disciplíny si brali vývojáři a technici inspiraci.

Podle vyjádření představitelů společnosti Cosworth však najde tato pohonná jednotka uplatnění. Když ne v Jaguarech, tak v jiných vozech. O tom, zda si ponechá výkon přes 500 koní, není rozhodnuto, nicméně poměr více než 300 koní na 1litr objemu je takřka hotovou záležitostí.

Jaguar C-X75 měl být nepřímým nástupcem dnes již legendárního modelu XJ220, který byl v době svého vzniku s maximální rychlostí 343 km/h nejrychlejším automobilem světa. A také jedním z nejdražších, jelikož jeho cena se v roce 1992 pohybovala okolo 470 000 liber. Kvůli ale jistým porodním potížím, klasickým průtahům a dalším nepříjemnostem se z XJ220 nestal takový hit, jaký Jaguar předpokládal. Na scénu se navíc chystal McLaren F1, který byl dlouhou dobu držitelem rekordu v maximální rychlosti mezi sériovými automobily, dokud jej ovšem nepřekonalo Bugatti Veyron.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: