Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Lexus chystá přeplňovaný čtyřválec

News

24.06.2013

Trendu přeplňování se nevyhne ani Lexus. Japonská luxusní odnož Toyoty chystá nový turbomotor o objemu 2,0 litru o výkonu přes 220 koní.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Už i Lexus ví, že pokud chce držet krok s konkurencí, tedy především tou německou, nesmí ignorovat přeplňované motory. V plánu japonské automobilky je totiž nový čtyřválec o objemu 2,0 litru, jehož výkon by se měl pohybovat nad 150 kW/204 koní, které produkuje atmosférický šestiválec o objemu 2,5 litru, který najdeme v novém sedanu IS. Úkol tohoto motoru je jasný – snížit papírovou spotřebu a emise. Navíc díky nižšímu objemu mohou zákazníci na některých trzích ušetřit na pojistce, která se liší dle objemu. V budoucnu se dá předpokládat, že se tento nebo jiný přeplňovaný motor objeví i v kombinaci s elektromotorem, současná Lexus IS 300h totiž používá atmosférický čtyřválec o objemu 2,5 litru.

Prvním modelem, kde by se měl tento nový motor objevit, bude velmi pravděpodobně crossover s názvem NX. Tento vůz vznikne jako přímý konkurent pro prémiová kompaktní SUV německé výroby. Jako základ poslouží čtvrtá generace Toyoty RAV4. A právě SUV od Toyoty je dalším horkým kandidátem na nový turbomotor. Kromě klasické verze se dočkáme i obligátního hybridu s pohonnou soustavou z modelu IS. Premiéra konceptu NX proběhne ještě letos na autosalonu v Tokiu, samotná výroba pak bude otázkou maximálně dalšího roku.

Lexus si od menšího SUV slibuje posílení pozic v USA  také rozšíření zákaznické základy v Evropě. Jediným problém tak zůstává absence turbodieselu, se kterým v Lexusu kvůli nízkým prodejům nepočítá. Ostatně sama Toyota bude v budoucnu používat vznětové čtyřválce o objemech 1,6 litru a 2,0 litru původem od BMW.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: