Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Už i Aston Martin se dal na hybridy

News

17.06.2013

Automobilů kombinujících klasický spalovací motor a elektromotor v budoucnu rapidně přibude. Ekologie se nevyhne ani segmentu sportovních automobilů včetně Porsche nebo Aston Martinu. Ten nyní představil plug-in hybridní verzi modelu DB9.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Akumulátorům a elektromotorům se v budoucnu na 99,9 % nevyhneme. Kromě klasických mainstreamových automobilů se hybridních verzí dočkáme i v automobilech, u kterých bychom to viděli jen velmi, velmi neradi. Poté, co Porsche oznámilo, že elektromotory dostanou všechny jejich modely, a to včetně nedotknutelné 911. Plug-in hybrid nyní představila i britská automobilka Aston Martin. Ten použil jako technický základ novou generaci oblíbeného modelu DB9, do kterého kromě vidlicového dvanáctiválce o objemu 6,0 litru také dva elektromotory – každý na jednu nápravu.  Jedná se tak vlastně o čtyřkolku.

Kombinovaný výkon hybridní DB9 je skvělých 552 kW/750 koní, díky čemuž zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,7 sekund a čistě na elektřinu ujede necelých 26 kilometrů. Velkou nevýhodou je o 300 kilogramů vyšší hmotnost, která vzrostla na nijak lichotivých zhruba 2100 kilogramů. Vývoj tohoto modelu probíhal společně s německou společností Bosch. Kromě plug-in hybridu představil Aston Martin také čtyřdveřový Rapide poháněný vodíkem. Tento model je však otázkou vzdálenější budoucnosti, přece jen vodík jako palivo je mnohem dražší, blízká budoucnost tak patř zejména již zmiňovaným plug-in hybridům, které umožní i krátký dojezd na čistě elektrickou energii. Akumulátory pak bude možné dobít z dobíjecích stanic v práci, na ulici nebo doma v garáži.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: