Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

VIDEO: BMW slaví 10 let M3 CSL

News

11.06.2013

Letos uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy se představilo jedno z nejlepších sportovních aut všech dob. BMW M3 CSL ještě dekádu po svém vzniku dokáže nadchnout srdce nejednoho fanouška aut.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Mnozí považují BMW M3 za jedno z nejlepších sportovních aut vůbec. Vše začalo v druhé polovině 80. let, kdy na svět přišla první M3 na základech tehdejší řady 3 s označením e30. První nositelka slavného jména měla pod kapotou atmosférický čtyřválec o objemu 2,3 litru. M3 od té doby přibrala nejen na výkonu, ale také na váze, vždyť současná generace má osmiválec a hmotnost přesahující 1,6 tuny. Pokud se zeptáte nějakého fanouška, která řada M3 je jeho nejoblíbenější, věština z nich zvolí předposlední verzi postavenou na základech „trojky“ s označením e46. K pohonu tohoto vozu sloužil vynikající atmosférický řadový šestiválec o objemu 3,2 litru, který ve standardním provedení dával 253 kW/343 koní. V roce 2003 se však ukázala odlehčená a posílená verze CSL (Coupé Sport Leichtbau), která vážila o 110 kg méně (1385 kg) než normální M3 a přitom se pyšnila výkonem 265 kW/360 koní. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabralo M3 CSL pouhých 4,9 sekund, což byla v té době hodnota, která se pohybovala nebezpečně blízko Ferrari 360.

Jedinou pihou na kráse tak byla standardně dodávaná sekvenční převodovka SMG, mezi jejíž vlastnosti rozhodně neptařila spolehlivost nebo rychlost řazení. I tak ale vznikla legenda, kterou někteří označují za nejlepší M3 vůbec! V současné generaci sice BMW představilo verze M3 CRT nebo M3 GTS, obě ale nikdy nedosáhly věhlasu své předchůdkyně.

Za celou dobu produkce se vyrobilo pouhých 1383 kusů BMW M3 CSL, v nabídce byly dvě barvy – černá metalíza Black Sapphire a šedá Silver Grey. Vzhledem k omezenému počtu kusů a výtečným jízdním vlastnostem se jedná o velmi ceněné auto. Proto pokud se bojíte investovat do zlata, ropy nebo tabáku, kupte si M3 CSL!

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: