Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

VIDEO: BMW slaví 10 let M3 CSL

News

11.06.2013

Letos uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy se představilo jedno z nejlepších sportovních aut všech dob. BMW M3 CSL ještě dekádu po svém vzniku dokáže nadchnout srdce nejednoho fanouška aut.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Mnozí považují BMW M3 za jedno z nejlepších sportovních aut vůbec. Vše začalo v druhé polovině 80. let, kdy na svět přišla první M3 na základech tehdejší řady 3 s označením e30. První nositelka slavného jména měla pod kapotou atmosférický čtyřválec o objemu 2,3 litru. M3 od té doby přibrala nejen na výkonu, ale také na váze, vždyť současná generace má osmiválec a hmotnost přesahující 1,6 tuny. Pokud se zeptáte nějakého fanouška, která řada M3 je jeho nejoblíbenější, věština z nich zvolí předposlední verzi postavenou na základech „trojky“ s označením e46. K pohonu tohoto vozu sloužil vynikající atmosférický řadový šestiválec o objemu 3,2 litru, který ve standardním provedení dával 253 kW/343 koní. V roce 2003 se však ukázala odlehčená a posílená verze CSL (Coupé Sport Leichtbau), která vážila o 110 kg méně (1385 kg) než normální M3 a přitom se pyšnila výkonem 265 kW/360 koní. Zrychlení z 0 na 100 km/h zabralo M3 CSL pouhých 4,9 sekund, což byla v té době hodnota, která se pohybovala nebezpečně blízko Ferrari 360.

Jedinou pihou na kráse tak byla standardně dodávaná sekvenční převodovka SMG, mezi jejíž vlastnosti rozhodně neptařila spolehlivost nebo rychlost řazení. I tak ale vznikla legenda, kterou někteří označují za nejlepší M3 vůbec! V současné generaci sice BMW představilo verze M3 CRT nebo M3 GTS, obě ale nikdy nedosáhly věhlasu své předchůdkyně.

Za celou dobu produkce se vyrobilo pouhých 1383 kusů BMW M3 CSL, v nabídce byly dvě barvy – černá metalíza Black Sapphire a šedá Silver Grey. Vzhledem k omezenému počtu kusů a výtečným jízdním vlastnostem se jedná o velmi ceněné auto. Proto pokud se bojíte investovat do zlata, ropy nebo tabáku, kupte si M3 CSL!

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: