Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW uvažuje o nástupci řady 8

News

04.06.2013

Mnichovská automobilka představila na slavné Concorso d’Eleganza Villa d’EsteConcorso d’Eleganza Villa d’Este koncept s názvem Gran Lusso Coupé. Nyní uvažuje, že by velké kupé uvedla do sériové výroby.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Všichni si ještě pamatujeme na řadu 8 od BMW. Jednalo se o velké kupé postavené na bázi řady 7 s označením e32. BMW řady 8 reprezentovalo jak luxus, tak i sportovní ambice reprezentované zamýšlenou verzí M8 s dvanáctiválcem o výkonu 410 kW/558 koní. Ostrá „osmička“ se však sériové výroby nedočkala, nicméně plánovaný dvanáctiválec si poté našel cestu do McLarenu F1, který byl dlouho nejrychlejším automobilem světa.

Výroba BMW řady 8 ale skončila v roce 1999 a mnichovská automobilka poté představila pouze menší „šestkové“ kupé, které se však nemohlo rovnat Mercedesu CL nebo vozům Bentley. Obrysy pětimetrového dvoudveřového vozu však začínají nabírat konkrétnější podobu. BMW totiž na přehlídce automobilové krásy Concorso d’Eleganza Villa d’EsteConcorso d’Eleganza Villa d’Este na březích italského jezera Como představilo koncept Gran Lusso Coupé, na jehož designu se podílelo slavné studio Pininfarina. Technický základ tomuto vozu poskytla současná řada 7 (F01), a to včetně dvakrát přeplňovaného dvanáctiválce o objemu 6,0 litru, který produkuje 400 kW/544 koní a točivý moment 750 N.m.

Podle všeho nyní automobilka uvažuje o nástupci řady 8, který by se postavil například plánovanému Mercedesu S coupé nebo Bentley Continental. Pro BMW by podobné auto nebylo ani tak drahé na vývoj, základ totiž již má. Navíc by automobilka mohla využít zkušenosti od techniků z Rolls-Roycu, který vlastní. Pokud dostane projekt zelenou, mohli bychom se dočkat nového vrcholu značky BMW již během několika let, automobilka by jej představila pravděpodobně spolu s novou řadou 7. Vyloučena není ani verze se stahovací střechou nebo čtyřdveřové Gran Coupé.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: