Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat si chce půjčit 200 miliard na koupi Chrysleru

News

31.05.2013

Italský koncern Fiat plánuje kompletní převzetí Chrysleru. Jedinou překážkou tak jsou peníze, Fiat totiž chce půjčit 10 miliard dolarů (cca 200 miliard) korun.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Současná situace ohledně Fiatu je trochu zvláštní. Sama italská automobilka paběrkuje, v nabídce nemá prakticky žádný konkurenceschopný model, velká část portfolia je navíc zoufale zastaralá. Fiat totiž zastavil všechny investice do vývoje nových vozů, reagoval tak na prudce padající prodeje (nejen) v Itálii. Podobné problémy zažíval i americký Chrysler, jemuž musela přijít na pomoc dokonce vláda. Nicméně zatímco americká ekonomika se od roku 2008 dokázala celkem zmátořit, ta italská (evropská) již několik let za sebou přinejlepším stagnuje.

A právě díky Chrysleru Fiat ještě tak nějak přežívá. Italská část tak žije díky úspěchům Chrysleru na americkém trhu, který se pomalu vrací do starých kolejí. Není tedy divu, že Fiat by svůj podíl v americké automobilce navýšil na plných 100 procent. To má však jeden závažný problém. Aby se Fiat stal jediným vlastníkem, musí někde sehnat 10 miliard dolarů (zhruba 200 miliard korun), aby vykoupil zbylých 41,5 procent, které nyní vlastní organizace United Auto Workers. Sergio Marchionne, výkonný ředitel skupiny Fiat-Chrysler, nyní vyjednává hned s několika finančními subjekty. Mezi nimi najdeme například německou Deutsche Ban AG, Bank of America, Goldman Sachs nebo BNP Paribas. Podle některých zpráv se zástupci vybraných bank již vyjádřili pozitivně, nicméně žádná dohoda sepsána nebyla. Marchionne by rád díky převzetí Chrysleru konkuroval koncernům Volkswagen AG,General Motors nebo Toyota, které patří do trojice největší výrobců automobilů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: