Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Dostane nová Mazda MX-5 diesel?

News

03.05.2013

Příští generace kultovní Mazdy MX-5 bude technicky shodná s Alfou Spider. Zatímco Italové použijí přeplňované jednotky MultiAir, Mazda vsadí na atmosférické motory SkyActiv. Dočkáme se i vznětové verze?

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Mazda MX-5 (Miata) se v Guinessově knize rekordů uvedena jako nejprodávanější roadster všech dob. Během 24 let se z malého otevřeného vozu stala kultovní záležitost, kterou její fanoušci obdivují za její skvělé a bezprostřední jízdní vlastnosti. Nová, v pořadí již čtvrtá generace, je vyvíjena společně s Fiatem, respektive Alfou, která nabídne zákazníkům technicky spřízněný model Spider. Zatímco Italové plánují použít výhradně přeplňované jednotky MultiAir včetně motoru 1750 TBi z chystané Alfy Romeo 4C s výkonem okolo 224 kW/300 koní, Mazda naopak chystá použít výhradně atmosférické motory z rodiny SkyActiv, které se představily v SUV CX-5 a nové Mazdě6.

Nicméně přeplňování ještě není úplně zavrhnuto, automobilka jej bude zvažovat jako alternativu k použití většího atmosférického motoru. Základní jednotkou by měla být šestnáctistovka o výkonu kolem 98 kW/133 koní. Díky velmi nízké hmotnosti okolo 800 kilogramů tedy nebude s výkonem rozhodně problém. Kromě zážehových motorů se údajně uvažuje i o dieselu, který by měl být populární zejména v Evropě. Zatím to ale vypadá, že na naftovou MX-5 naštěstí nedojde kvůli velmi nízké poptávce po vznětových sportovních vozech. A zvlášť u Mazdy MX-5 by diesel působil dost nepatřičně.

Standardně zde ale najdeme manuální převodovku se šesti stupni, kterou by v průběhu let měl doplnit šestistupňový automat s pádly řazení.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: