Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat vyvíjí osmiválcový turbodiesel

News

28.04.2013

Italský koncern by mohl během několika let uvést nový osmiválcový turbodiesel určený především pro automobily Maserati. Nicméně nevylučuje se použití ani u jiných automobilek, například u Jeepu, který je součástí italského obra.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Maserati v uplynulých dnech představilo nový šestiválcový turbodiesel o objemu 3,0 litru, který se objeví pod kapotou sedanu Ghibli. Nové modely a především i nové pohonné jednotky včetně těch vznětových mají nastartovat novou éru Maserati a dovést ji k hranici 50 000 prodaných vozů ročně. Turbodiesely jsou určené především pro evropské trhy, kde to prostě bez nafty nejde ani v segmentu prémiových a luxusních automobilů. První vlaštovkou je šestiválec, nicméně ve vývoji je i větší osmiválec o objemu 4,0 litru.

Osmiválec by mohl produkovat až 268 kW/365 koní, což je o celých 66 kW/90 koní více než v případě vznětového šestiválce v modelu Ghibli. Jasným kandidátem na tento motor je v lednu představená nová generace vlajkové lodi Quattroporte, které s menším Ghibli sdílí zážehové přeplňované jednotky. Maserati by se navíc stalo jedním z výrobců, který mají ve své nabídce diesel i se šesti válci, přece jen downisizing a apel na co nejnižší spotřebu a emise donutilo například takové BMW přijít se třikrát přeplňovaným šestiválcem, který se ale svým výkonem větším osmiválcům vyrovná.

Kromě Maserati by se vznětový V8 mohl objevit i u dalších značek patřících do koncernu Fiat Group. Jako nejžhavější kandidát se jeví značka Jeep s modelem Grand Cherokee, který by se tak připojil k Porsche Cayenne S Diesel. Na příchod nového osmiválce si ale zatím počkáme do roku 2016.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: