Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Správná příprava a volba pneu ušetří palivo

News

23.04.2013

Přezouvání na letní pneumatiky stále probíhá, a tak není od věci připomenout, co by člověk v souvislosti s jejich výběrem a výměnou neměl opomenout. Může totiž uštřit litry pohonných hmot.

Autor:Adam ŠrámekFoto:

Nízká spotřeba paliva je snem snad každého řidiče. Docílit toho lze přizpůsobením stylu jízdy či nižším zatížením vozidla. Výraznou roli zde hraje ale i výběr vhodných pneumatik a jejich správné používání. Užívání správně nahuštěných ekologických pneumatik s nízkým profilem vám může pomoci uspořit až 20 % paliva.

Štítky a hodnocení valivého odporu

Výběr pneumatik, které nám pomohou ušetřit palivo, nyní do značné míry usnadňují štítky povinně umístěné na každé nové pneumatice. Štítek totiž mimo jiné uvádí hodnocení valivého odporu pneumatiky, který přímo souvisí se spotřebou pohonných hmot. „Na štítku je valivý odpor hodnocen písmeny A až G. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším hodnocením je přitom 0,66 litru paliva na 100 kilometrů,“ říká Jan Foltán z internetového obchodu Kupuj pneu.

Na nižší spotřebu lze také spoléhat u takzvaných eko pneumatik, při jejichž výrobě je kladen důraz na efektivní snížení valivého odporu. U pneumatik nenáročných na spotřebu by si však každý řidič měl ověřit také jejich další vlastnosti. Nízký valivý odpor totiž může mít za následek horší jízdní vlastnosti, především prodlužování brzdné dráhy. Snaha ušetřit by tedy nikdy neměla převážit nad bezpečností.

Seznam kapitol

Úzká šířka a nízký profil

Na spotřebu paliva mají vliv i rozměry pneumatiky. Ke snížení spotřeby dospějeme výběrem užších pneumatik. Uvádí se, že o 10 milimetrů užší pneumatika nám sníží spotřebu paliva o 0,1 litru. Příčinou je opět valivý odpor, který je u užších pneumatik nižší.

Podobně o spotřebě paliva rozhoduje také profil pneumatiky, který uvádí poměr šířky pneu k její výšce. Čím nižší profil, tím nižší by měl být i valivý odpor, a tedy i spotřeba pohonných hmot. Pamatujme ale, že rozměry pneumatiky by měly vždy odpovídat údajům v našem technickém průkaze, jinak by mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti jízdy.

Seznam kapitol

Správné nahuštění

Pokud již máme vybrány vhodné pneumatiky, je jim také nutné věnovat náležitou péči. Základní zásadou je správné nahuštění. „Spotřeba paliva se zvyšuje zvláště u podhuštěných pneu, které mají vyšší valivý odpor. Jen nepatrné podhuštění o jednu desetinu zvýší spotřebu paliva o 1 %,“ vysvětluje Jan Foltán z e-shopu Kupuj pneu.

Předepsanou hodnotu tlaku v pneumatikách nalezneme například na víčku nádrže. Přeměřovat bychom ji měli alespoň jednou měsíčně. Odměnou by nám pak měla být úspora přibližně 5 % paliva.

Seznam kapitol

Na zimních v létě ne

Řada řidičů se naivně domnívá, že dojížděním vzorku zimních pneumatik v letním období výrazně ušetří. Ve skutečnosti ale jízda na zimních pneumatikách při vysokých teplotách výrazně zvyšuje spotřebu paliva, a to až o 10 % oproti jízdě na letních. Důvodem je měkčí směs použitá na výrobu zimních pneumatik a s ní spojený vyšší valivý odpor.

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: