Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

MINI: některé modely nedostanou nástupce

News

07.04.2013

Současná nabídka tohoto britského výrobce zahrnuje hned sedm modelů. Některé z nich se však svého nástupce velmi pravděpodobně nedočkají. Které z nich to budou?

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Značka MINI pod křídly BMW jen vzkvétá. Z kdysi polozapomenutého výrobce opravdových mini aut zbyla v 90. letech pouze vzpomínka a slavná role v komediálním projektu Mr. Bean. Po začátku třetího tisíciletí se se však mnohé změnilo a velká část tradičních britských značek zažila svou renesanci. Jednou z nich bylo i Mini, respektive MINI (se všemi velkými písmeny, která symbolizují novou éru).

Moderní zpracování legendárního vozu se od svého předchůdce radikálně lišil. Už se nejednalo o velmi malé a levné auto, nýbrž o stylovku, která svými rozměry atakovala segment B. BMW se sázka na vzhled a vynikající jízdní vlastnosti vyplatila a během let se nabídka MINI rozrostla až na nynějších sedm modelů, včetně dvou SUV Countryman a Paceman. V řádu několika měsíců uvede automobilka na trh již třetí generaci oblíbeného hatchbacku, který v příštích letech doplní nová provedení aktuálních modelů. Nicméně ne každé současné MINI se dočká nové generace.

Na toto téma se před nedávnem vyjádřil viceprezident MINI USA. Podle něj mají své jisté pouze Countryman a klasické MINI, tedy hatchback. Oba tyto modely prý tvoří ve Spojených státech až 75 % všech prodejů, na ostatní řady tedy zbývá jedna čtvrtina. Nejvíce se proto mluví o smysluplnosti dvou modelů se stahovací střechou – MINI Cabrio a Roadsteru. Pro MINI, které ročně vyrobí okolo 300 000 automobilů, je pravděpodobně zbytečné mít v nabídce dva velmi podobné modely, které se liší prakticky jen počtem míst (Roadster je čistě dvoumístný, Cabrio pak nabídne nouzové zadní sedačky). Otazník visí také nad modelem Clubman, který je jakousi praktičtější verzí klasického hatchbacku od MINI.

Co se týče nové generace MINI, ta by měla přejmout mnoho designových prvků z konceptu Rocketman, který představoval vizi skutečného nástupce legendárního Mini. Nicméně s podobně malým vozem se zatím nepočítá. S čím naopak počítat můžeme, je pravděpodobně další crossover (že by Paceman Cabrio?). SUV se totiž v současné době těší mimořádné oblibě mezi zákazníky.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: