Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Továrna MINI v Oxfordu slaví 100 let

News

02.04.2013

Továrna v anglickém Oxfordu, kde se nyní vyrábějí vozy MINI, oslavila 100 let své existence.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Příběh tohoto výrobního zařízení se začal psát v roce 1913, tedy v době, kdy automobiliový průmysl prakticky začínal. Prvním vozem, který odtud vyjel, byl model Morris Oxford přezdívaný Bullnose (tedy býčí nos). Před 100 lety vyjíždělo z bran továrny každý den okolo 20 vozidel, což oproti současným 900 vozům MINI zní jako velmi nízké číslo. Nicméně nezapomínejme, že dříve neexistovali žádní roboti a další mechaničtí pomocníci. V tomto kontextu zní toto číslo dost slušně. Za celou dobu existence pak zde bylo vyrobeno zhruba 11,65 milionu vozidel 14 rozných automobilových značek.

Práci zde v průběhu let našlo na půl milionu lidí, největší rozkvět zažila továrna v 60. letech minulého století, kdy zde pracovalo na 28 000 zaměstnanců, což je oproti dnešním 3700 zaměstnancům skutečně nezanedbatelný rozdíl. Od doby výroby MINI zde sjelo z linek přes 2,25 milionu novodobých MINI.

O tom, že se skutečně jednalo o významnou událost, svědčí i to, že gratulace poslal i současný obyvatel jedné z nejznámnějších adres na světě Downing Street 10 ministerský předseda a šéf konzervativců David Cameron. V rámci oslav bylo otevřeno také nové návštěvnické centrum, jehož pásku slavnostně přestřihli člen představenstva společnosti BMW, pod které MINI spadá, Harald Krüger a britský ministr dopravy Patrick McLoughlin.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: