Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi chystá dieselový supersport

News

19.03.2013

Německá automobilka plánuje představit supersport s označením R10, který by využil techniku a zkušesnosti z Le Mans, kde Audi startuje se vznětovými speciály.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Audi plánuje uvést na trh nový supersport, který by se zařadil nad současnou R8. K pohonu tohoto vozu nebude sloužit zážehový motor, ale turbodiesel. Tedy ne ledajaký turbodiesel. Pohonná jednotka se totiž bude inspirovat závodními speciály z Le Mans, kde Audi podobné vozy nasazuje již delší dobu. Vzhledem k vytrvalostnímu charakteru závodu je výhoda vznětových motorů evidentní. Zatímco konkurenti musejí zajíždět do boxů častěji, Audi během jejich zastávek výrazně zvyšuje náskok.

Nicméně turbodiesel nebude v Audi R10 pracovat sám. Jak jsme si poslední dobou již zvykli, na pomoc přijde elektromotor. Podobnou kombinaci, avšak se zážehovými motory, najdeme například v McLarenu P1 nebo v chystaném Porsche 918 Spyder. Kombinovaný výkon by se pak měl pohybovat za hranicí 600 koní. Ten pak bude tradičně putovat skrze dvouspojkovou převodovku na všechna čtyři kola.

Díky použití lehkých materiálů v čele s hliníkem a uhlíkovými vlákny, ze kterých bude vyroben monokok, můžeme očekávat také nízkou hmotnost, která by vozu měla udělovat dynamiku srovnatelnou s výkonnějšími soupeři. Design se bude inspirovat linkami závodního Audi R18 a podle Wolfganga Dürheimera z Audi vypadají první stylistické návrhy skvěle.

Audi s modelem R10 zamíří do neprobádaného segmentu hybridních supersportů se vznětovým motorem. Nedávný pokus s modelem R8 e-tron, tedy klasickou „er-osmičkou“ na čistě elektrický pohon automobilka odpískala, ač se věřilo, že se dostane do sériové výroby.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: