Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Land Rover dostane novou devítistupňovou převodovku

News

27.02.2013

Land Rover jako první na světě ve svých modelech oficiálně představí novou automatickou převodovku s devíti stupni.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

V posledních letech se zdá, že se jednotlivé automobilky trumfují v tom, která z nich nabídne model s co největším počtem převodových stupňů. Kromě marketingového hlediska pomůže vyšší počet stupňů také nižší spotřebě, která je dnes prakticky nejdůležitějším zohledňovaným faktem při vývoji a výrobě. V sériovém automobilu byla prozatím rekordmanem osmistupňová převodovka, nyní však německá společnost ZF uvedla novou automatickou převodovku s devíti stupni.

Ta si své místo premiérově našla pod kapotami vozů Land Rover, respektive modelu Evoque. Toto stylové a velmi oblíbené SUV tak bude prvním autem na světě používající tuto novou převodovku ZF 9HP. Ta je navržena speciálně pro příčné uložení a je o 6 mm kratší, než současná šestistupňová automatická převodovka od stejného výrobce. Nižší je i hmotnost, a to o 7,5 kilogramu.

Nicméně hon za převodovkou s co nejvíce stupni zdaleka nekončí. Hyundai, General Motors nebo Ford totiž pracují na převodovce s deseti stupni, kterou by rádi uvedli na trh v několika příštích letech. Vícestupňové převodovky mají tu výhodu, že nejen snižují spotřebu, ale také pomáhají optimalizovat nastavení jednotlivých stupňů tak, aby převodovka jako celek dokázala co nejlépe využít potenciál motoru.

Range Rover Evoque osazený devítistupňovou automatickou převodovkou ZF se veřejnosti představí na autosalonu v Ženevě již příští týden.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: