Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Tesla opět kritizována za krátký dojezd

News

13.02.2013

Americká společnost vyrábějící elektormobily opět čelí kritice kvůli nedostatečnému dojezdu jejich modelů. Po modelu Roadster, který si uřízl ostudu v pořadu Top Gear, propadl i sedan Tesla Model S.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Slavný deník New York Times podobil nejnovější vůz značky Tesla testu, který měl dokázat, jaký ve skutečnosti má tento model dojezd za ne zcela příznivých podmínek. Na východním pobřeží Spojených států totiž panuje v současnosti celkem extrémní počasí s teplotami okolo -10 a sněhovými bouřemi. Místo pro test navíc nebylo vybráno náhodně, Tesla zde totiž buduje síť dobíjecích stanic, která by měla garantovat vcelku pohodlnou jízdu i na delší trasy.

To se rozhodl ověřit redaktor John Broder z již zmiňovaných NYT, jenž si jako zkušební trať vybral cestu z Newarku do Milfordu a zase zpět. Teoreticky měl mít dostatečnou rezervu, jelikož trasa měří 320 km a Tesla Model S slibuje dojezd až 426 km, nicméně nízká teplota významně přispěla k celkovému výsledku, který dopadl pro vůz přímo katastrofálně. Do Milfordu vůz dojel bez problémů, cesta zpět však kvůli vybitým akumulátorům skončila na korbě odtahového vozu.

Článek popisující toto selhání se samozřejmě dočkal odezvy ze strany ředitele Tesly Elona Muska, který obvinil testujícího Johna Brodera z toho, že test nebyl zcela podle podmínek, které v novinách popisoval. Baterie podle Muska nebyly před jídou zcela nabity, trasa také vedla hustým newyorským provozem a novinář prý podle záznamů z vozu výrazně překračoval rychlost.

Pro Teslu to není první podobné selhání. Již v minulosti její model Roadster selhal v nejsledovanějším motoristickém pořadu Top Gear. Tento incident měl dokonce právní dohru, která však skončila pro americkou společnost prohrou.

Pro elektromobily je to tak další rána. Mitsubishi skončilo s výrobou elektromobilu i-MiEV kvůli nedostatečné poptávce. S odbytem se potýká také Nissan Leaf, jehož prodeje jsou hluboko za očekáváním. Příliš se nedaří ani hybridům typu Opel Ampera/Chevrolet Volt nebo společnosti Fisker, která již půl roku nevyrobila jediný vůz Karma. Zdá se, že klasické spalovací motory tu s námi budou ještě pěkně dlouho (díkybohu).

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: