Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Toyota oficálně opět největší automobilkou světa

News

28.01.2013

Japonská společnost se po roční odmlce opět stala největší výrobcem automobilů na světě. Za rok 2012 vyjelo z jejích továren na 9,75 milionu automobilů.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Japonská Toyota se opět po roční přestávce způsobené vlnou tsunami vrátila na trůn, na němž byla nepřerušovaně posledních několik let. Na druhém místě pak skončil americký koncern General Motors s 9,29 miliony prodaných vozů, třetí Volkswagen si včetně domácí Škody připsal 9,07 milionu prodaných automobilů.

Toyota rostla prakticky na všech důležitých trzích, dokonce i v Evropě, kde drtivé většině konkurentů prodeje padají i o několik desítek procent. Hlavními tahouny však bylo domácí Japonsko, kde prodej oproti roku 2011 vzrostl o masivních 35% na výsledných 2,41 milionu jednotek. Skvěle si značka vedla i v USA, kde si připsala plusových 12,9% a svůj podíl na tamním trhu navýšila na 14,4%, přičemž GM ovládá 17,9% amerického trhu. Naproti tomu prodeje na čínském trhu poprvé od roku 2002 klesly. Na vině jsou zřejmě politické problémy obou asijských velmocí, které se projevily i v automobilovém průmyslu.

Rok 2013 pak má být v podání Toyoty opět rekordní. Představitelé automobilky počítají s prodejem až 9,91 milionu automobilů. Pomoci má především stoupající poptávka na severoamerickém trhu a oslabující yen, který pomůže automobilům ze země vycházejícího slunce bojovat proti dravé konkurenci z Jižní Koreje.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: