Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Rozhovor s panem Romanem Filipem, vedoucím programu Das WeltAuto

News

25.01.2013

Pan Roman Filip je vedoucím programu Das WeltAuto u společnosti Porsche Česká republika s. r. o. Program se zabývá prodejem ojetých vozů, přičemž jak již název napovídá, jedná se o produkt skupiny Volkswagen group.

Autor:Tomáš DusilFoto:

1. Program Das WeltAuto navazuje na léty prověřený a také úspěšný projekt program ojetých vozů auto-plus. Co si od nového mezinárodního programu slibujete?

Das WeltAuto je celosvětovým programem prodeje ojetých vozů značek Volkswagen osobní vozy, SEAT, Volkswagen Užitkové vozy a ŠKODA s centrální podporou ze strany koncernu Volkswagen. Důraz na jednotné řešení standardu záruky a především na kvalitu se odráží ve velmi pozitivním vnímání značky Das WeltAuto českými zákazníky, kteří si mohou vybírat z široké nabídky prověřených, kvalitních a spolehlivých ojetých vozů. Mezi nadstandardní zákaznické služby patří minimálně roční záruka (do 5 let stáří a do 150 000 ujetých kilometrů s ověřeným stavem na základě podrobné technické prohlídky). Prodej ojetých vozů probíhá v moderním prostředí za asistence důkladně školených prodejců, kteří zákazníkům ochotně pomohou nejen s koupí, ale i s prodejem ojetého automobilu.

2. Víme, že program Das WeltAuto si zakládá hlavně na zárukách, důvěře, spolehlivosti a transparentnosti. Mohl byste tyto pojmy blíže specifikovat? Co přesně si pod tím má zákazník představit?

Naše filozofie je jednoduchá – poskytujeme zákazníkovi klid a jistotu. Koupě ojetého vozu sebou přináší rizika a tím, že zákazníkovi vždy poskytneme všechny informace o voze, dáme mu roční záruku, nabídneme autorizovaný servis a vždy se na nás může obrátit s jakýmkoliv problémem, mu zajišťujeme bezproblémový nákup ojetého vozu. To je obrovský benefit, který zákazníci opravdu ocení. S důvěrou se k nám rádi vrací nebo nás doporučují svým známým.

3. Program auto-plus byl zaměřen zejména na vozy koncernu Volkswagen. Jak je na tom nový program v tomto ohledu? Může se do něj dostat i vůz jiné značky?

Program Das WeltAuto na předchozí auto-plus navazuje, tedy i v tomto programu dominují koncernové vozy značek Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, Volkswagen Užitkové vozy a ŠKODA. Je to naprosto logické, tyto vozy perfektně známe, umíme je kvalifikovaně servisovat nebo pomocí interních systémů se podívat na kompletní historii vozu. Nicméně i v naší síti mohou zákazníci koupit vůz jiných značek. A i ty se snažíme nabízet tak, abychom se mohli zaručit za jejich stav a původ.

4. Jaké podmínky musí vozidlo splňovat, aby mohlo být nabízeno v programu Das WeltAuto? Může se do něj dostat také vůz, který byl do ČR dovezen jako ojetý a tudíž nebyl prodán tuzemskou obchodní sítí?

Prodejce, který je samostatným právním subjektem, vykoupí ojeté auto, o kterém ví, že není kradené, nemá změněné identifikátory a nebylo u něj manipulováno s tachometrem. Pro to, aby auto mohlo být zařazeno do programu Das WeltAuto, musí být nejvíce 5 let staré, mít najeto do 150 000 km a mít ověřenou servisní historii. Na základě servisní knížky a prověření podle našich interních systémů musí být jisté, že se nijak nemanipulovalo s ujetými kilometry. Prodejce pak auto podrobí technické prohlídce, a pokud má jakékoliv pochyby, může pro kontrolu využít veškeré prostředky autorizovaného servisu. Všechna zjištění jsou součástí protokolu o technickém stavu vozidla, který je zákazníkovi k dispozici. V servisní knížce musí být zaznamenány všechny povinné kontroly. Ty však může potvrdit i neautorizovaný servis. Tím, že jsme schopni ověřit i vůz, který byl provozován i v zahraničí, můžeme garantovat stav i dovezených automobilů. 

5. Víme, že mezi nové standardy patří záruka 12 případně až 24 měsíců. Co musí vozidlo splňovat, aby obě záruky platily? Zajímavá je přirozeně zejména ta dvouletá.

Ke každému vozu do 5 let a do 150 000 najetých kilometrů také poskytujeme záruku minimálně rok na základní konstrukční skupiny, zákazník si může přikoupit nadstavbu, která je téměř srovnatelná se zárukou tovární. Tato záruka je poskytována ve spolupráci se společností Car Garantie, což je jednička na evropském trhu v oblasti záruk. Záruka se dá po uplynutí za určitých podmínek také prodloužit.

6. Jak je na tom program Das WeltAuto z hlediska dostupnosti? Co musí firma splňovat, aby jej mohla nabízet? Je jeho provádění vždy v návaznosti na dealerství některé značky koncernu Volkswagen, nebo jej může získat i běžný a tedy nezávislý prodejce ojetých automobilů, pokud tedy splní dané požadavky?

Získání programu je navázáno vždy na prodejce nových vozidel Volkswagen osobní vozy, Audi, SEAT, Volkswagen Užitkové vozy nebo ŠKODA. Tím zajišťujeme podobnost standardů prodeje ojetých vozů k standardům prodeje vozů nových. Každý prodejce, který se uchází o program Das WeltAuto projde přísnou certifikací, kde je požadováno servisní, prodejní ale i kvalifikované personální zajištění. Pokud dealerství certifikací projde, čeká ho souhrnné školení prodejního personálu na standardy a procesy prodeje ojetých vozů. Momentálně je v síti Das WeltAuto celkem 38 prodejcích míst po celé České republice.

7. V současné době je nesmírně populární financování ojetiny formou lesingu či úvěru. Co mohou zákazníci Das WeltAuto v této oblasti očekávat?

Program Das WeltAuto spolupracuje se společností ŠkoFIN, která zajišťuje atraktivní financování ojetých vozů z nabídky Das WeltAuto. Nabídka financování je založena na akci „Ojeté vozy LIGHT“ s jednoduchou a přehlednou strukturou a nízkým úročením. Pokud zákazník využije k nákupu ojetého vozu financování od ŠkoFINu, může navíc získat roční záruku na vybraný model. V loňském roce zákazníci Das WeltAuto také často využívali kampaň ŠkoFIN 20 let s nulovým úrokem a nulovými poplatky. ŠkoFIN chystá pro rok 2013 další akční nabídky financování např. snížení měsíčních splátek úvěru s navýšenou poslední splátkou.

8. V rámci boje proti kriminalitě nabízejí některé velké tuzemské autobazary různé certifikáty, například lustraci vozidla podle Cebia a podobně, které mají zaručit také garantovaný stav najetých kilometrů. Mohou to stejné očekávat také zákazníci Das WeltAuto nebo v této oblasti nabízíte ještě něco navíc?

V programu Das WeltAuto primárně získáváme informace o koncernových vozech (VW, Audi SEAT, Škoda) z interních systémů. Je to značná výhoda, když můžeme spoléhat především na náš systém. U nekoncernových vozů spolupracujeme především s firmou Cebia.

9. Nyní z trochu jiného soudku. Trh s ojetými vozy u nás i nadále válcuje v počtu prodaných vozů trh s novými auty. Vzhledem ke kupní síle našich obyvatel je jasné, že tento trend lze očekávat také do budoucna. Přesto, myslíte si, že ojetiny budou spíše stagnovat nebo naopak svůj náskok v počtu prodaných aut ještě zvýší? Jak vidíte trh s ojetinami v roce 2013?

Je jisté, že současná ekonomická situace automobilový trh silně ovlivňuje. To se velmi pravděpodobně projeví i v dalším období. Dá se předpokládat, že společnosti prodlouží výměny firemních flotil a koneční zákazníci si koupi více promyslí. To pochopitelně může pomoci prodeji levnějších a starších ojetých vozů, u nových vozů se pak budou zákazníci více orientovat na ekonomický segment. Co se týče prodejů ojetých vozů v roce 2013, na základě ekonomických prognóz očekáváme lehký pokles trhu s ojetými vozy. Zejména pak v oblasti vozů vyšších kategorií. 

10. Jaké máte ve Vaší firmě další plány?

Značka Das WeltAuto bude dále pokračovat ve strategii, kterou nastolila v rámci vstupu na český trh, kde jsou hlavními parametry zaměření na kvalitu a zákazníka. Pro nás je prioritou se orientovat na kvalitu služeb poskytovaných při prodeji ojetých vozů. Ke každému vozu například dáváme roční záruku, garantujeme technický stav vozu a najetých kilometrů a využíváme výhod autorizovaných prodejců těch nejlepších značek na trhu: Volkswagen osobní a Užitkové vozy, Audi a SEAT.

11. Jak byste shrnul prodej ojetin za posledních 10 let? V minulosti byla koupě ojetiny často rizikovou záležitostí. Myslíte si, že se věci mění v této oblasti k lepšímu?

Určitě, v této otázce jsme optimisté. Za posledních 10 let se trh s ojetinami posunul pozitivně k vzoru našich západních sousedů. Mohu jmenovat například tyto aspekty: Počet dovezených vozů poklesl a zákazník si může vybrat z velkého množství kvalitních vozů provozovaných původně v ČR. Řidiči stále více chápou význam autorizovaných servisů a ve větší míře je využívají, tedy ojeté vozy jsou kvalitnější. I samotní zákazníci si vůz již umí vybrat a nenaletí tolik podvodným nabídkám. Na českém trhu vznikla řada autorizovaných prodejců ojetých vozů pod jednotlivými importéry značek, což také zaručuje velkou dávku jistoty.
Na druhou stranu musíme dodat, že podvodníci jsou stále vynalézavější a zákazníci musí být čím dál tím více obezřetný. Nenakupovat vůz v „bazaru u cesty“, koupi a nabízené financování vozu si rozmyslet a pořádně spočítat, to jsou asi základní pravidla. Pro zákazníky tu také vznikly instituce, které chrání jejich zájmy.


Děkujeme za rozhovor a přejeme co nejvíce spokojených zákazníků.

Na otázky odpovídal:
Roman Filip
Vedoucí programu Das WeltAuto
Porsche Česká republika s.r.o.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: