Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Český trh: Volkswagen předstihl Hyundai

News

07.01.2013

Poslední měsíc roku 2012 se prodeje osobních automobilů propadly o výrazných 15 procent. I přes to si však český trh udržuje mírný růst. Z velkých trhů se daří také tomu britskému, který zaznamenal nejlepší výsledek od roku 2008.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

O tom, že většina evropských trhů má obrovské problémy, si můžete přečíst zde. Na rozdíl od Itálie nebo Španělska je však situace v Česku prozatím klidná, i když údaje z prosince 2012 mohou napovídat, že po letech relativní stagnace nás čekají horší roky. V posledním měsíci loňského roku se totiž prodalo o 15 % méně automobilů, než za stejné období v roce 2011.

První místo již tradičně obsadila domácí Škoda, jež si stále udržuje tržní podíl nad hranicí 30 procent (necelých 54 tisíc registrovaných vozů). Druhé místo v konečném žebříčku patří Volkswagenu, který o stříbrnou pozici bojoval se třetím Hyundaiem. O urputnosti boje svědčí i to, že rozdíl mezi oběma výrobci činí pouhých 23 prodaných vozů. Celkový prodej pak vzrostl o 0,42 % na výsledných 174 279 vozů.

Předjímat celkový stav za letošní rok je ještě ukvapené, nicméně vzhledem k modelové ofenzívě domácí Škody se dají předpokládat mnimálně stejná čísla jako za rok 2012. Nepochybným králem letošního roku bude jistě opět nová Octavia, která se představí jak s karosériií liftback a combi, tak i ve verzi Scout s pohonem všech kol, zvýšeným podvozkem a ochranným oplastováním a RS, která dostane nový přeplňovaný čtyřválec o objemu 2,0 litru a výkonu 162 kW/220 koní. K dispozici pak bude i vznětová verze s motorem 2.0 TDI 135 kW/184 koní. Další přírůstky přidá i druhá karosářská verze Rapidu nebo faceliftované modely Superb a Yeti.

Růst pak kromě českého trhu vykazuje i ten britský, který jako jeden z mála skutečně roste. Za rok 2012 si Britové koupili o 5,3 % více automobilů, než v předcházejícím roce. Loňský výsledek je tak zatím nejlepším od roku 2008, kdy na drtivé většině světových trzích vypukla ekonomická krize. Celkem 2 044 609 prodaných automobilů však stále představuje o necelých 15 procent nižší číslo, než jaké vykázaly statistiky za rok 2007, kdy se na Ostrovech prodalo 2,4 milionu aut.

Nejprodávanějším automobilem v Británii byl Ford Fiesta následovaný Vauxhallem/Opelem Corsa, třetí pak skončil Ford Focus s náskokem více než 20 tisíc vozů na čtvrtou Astru. Britský trh tak opanovaly především „domácí“ automobilky.

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: