Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Renault si mne ruce, Dacia válí

News

06.01.2013

Renault v posledních letech neudělal zrovna moc dobrých rozhodnutí, jedno se mu ale povedlo. Z Dacie se v dnešních ekonomických podmínkách stal hit a díky nízkým výrobním nákladům je z této automobilky slepice snášející zlatá vejce.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Dacia přišla s levnými automobily zrovna ve chvíli, kdy to bylo nejvíce potřeba. Dříve se uvažovalo, že se budou tyto vozy sdílející část techniky mateřského Renaultu prodávat pouze na méně vyspělých trzích, špatná ekonomická situace však donutila toto rozhodnutí přehodnotit a tak teď Dacii patří například titul nejlevnějšího vozu ve Velké Británii.

Za úspěchem není jen nízká prodejní cena, ale především velmi levná výroba. Pro srovnání stačí zmínit, že průměrná hodinová mzda v automobilovém průmyslu ve Francii činí 34 euro (850 Kč), přičemž v marocké továrně Dacia, kde se vyrábí například MPV Lodgy, si zaměstnanec přijde na 4 eura za hodinu (cca 100 korun). Renault navíc vydělává na tom, že na některých zahraničních trzích (zejména mimo Evropu) nabízí modely Dacia pod svou vlastní značkou. To mu pak dovoluje nasadit cenu až o 9 tisíc euro, než v případě evropských trhů.

Boom levných automobilů však situaci v tomto segmentu řádně přiostří. Své vozy vyslal už koncern PSA, který si od 301 a C-Elysée dost slibuje. I domácí Škoda přidala svou trošku do mlýna, Rapid však díky vysoké ceně nepatří zrovna mezi prodejní šlágry. Už i Volkswagen oznámil, že v roce 2015 vyjede s cenově dostupným automobilem, který by měl uspět zejména v Číně nebo na jihoamarických trzích.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: