Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Porsche Pajun vyjede jako fastback

News

23.12.2012

Menší bratříček Panamery a konkurent BMW řady 5 nebo Mercedesu E vyjede na silnice nejdříve v roce 2016. Nebude se jednat o klasický sedan, ale velmi pravděpodobně o fastback či liftback po vzoru Panamery.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Porsche dělá vše proto, aby do roku 2018 vyjelo z jejich továren na 200 000 vozů ročně. V současné době se tak můžeme těšit na menší SUV Macan a facelift liftbacku Panamera. Tu by pak během několika let měl doplnit menší model s názvem Pajun (spojení slov Panamera a junior). Porsche tak naplno vstoupí do otevřeného souboje s velkou německou trojkou, která ovládá celých 70 % světového trhu prémiových sedanů.

Tento segment nyní tvoří zhruba 970 000 prodaných vozů ročně, přičemž do roku 2019 by trh měl narůst až na 1 300 000 vozů. Porsche se nyní soustředí hlavně na výrazně ziskový segment SUV, nicméně do budoucna je nutné obsadit i sebemenší mezeru na trhu. Podobným způsobem má nakročeno i Maserati, které představí sedan Ghibli.

Pajun pravděpodobně využije novou modulární platformu MSB, kterou pro celý koncern VW vyvíjí právě Porsche. Tato platforma umožní pohon jak zadních kol, tak i pohon všech čtyř kol. Kromě Porsche ji využijí také všechny nové vozy Bentley nebo vrcholné modely mateřského Volkswagenu (nový Phaeton nebo Audi A8). Druhou, méně pravděpodobnou variantou, je použití plarformy MLB, na které vyjede již zmiňovaný Macan nebo některé modely Audi (od A4 po A7). Hlavním argumentem proti tak zůstává koncepce s pohonem předních kol, který je podle představitelů Porsche u jejich značky nemyslitelný. K pohonu pak budou sloužit výhradně šestiválcové motory, osmiválce a čtyřválce jsou prý vyloučeny.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: