Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi postaví závod na výrobu ekologického paliva e-gas

News

20.12.2012

Německá automobilka, jež se součástí koncernu Volkswagen AG, dokončí v příštím roce stavbu výrobny ekologického paliva e-gas.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Závod bude stát ve městě Emsland na severu Německa. Vyrábět se zde bude syntetický zemní plyn Audi e-gas, který bude sloužit k pohonu koncernových vozů spalujících CNG. Závod Audi e-gas bude k elektrolýze používat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Pomocí elektrolýzy se štěpí modeluly vody (H2O) na kyslík a vodík. A právě vodík je dalším ekologickým palivem budoucnosti, na který se automobilka v delším časovém horizontu soustředí.

Takzvaný Audi e-hydrogen je však díky nedostatečné infrastuktuře a vysokým nákladům prozatím hudba budoucnosti, proto bude vodík reagovat s oxidem uhličitým (CO2) v metanizační jednotce. Výsledným produktem bude syntetický metan, který se svým složením prakticky neliší od přírodního zemního plynu. Jako zdroj oxidu uhličitého bude sloužit nedaleký závod na bioplyn. Pro představu: závod Audi spotřebuje ročně pro výrobu 1000 tun plynu e-gas 2800 tun CO2, což je množství, jenž by za rok absorbovalo 224 000 buků.

Prvním vozem využívajícím palivo e-gas bude Audi A3 Sportback TCNG, které se na trh dostane koncem roku 2013. V roce 2015 pak přijede A4 TCNG.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: