Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Citroën ukončil výrobu vlajkového modelu C6

News

19.12.2012

Avantgardní Citroën C6, jehož design se insiroval uměleckým slohem Art deco, u zákazníků příliš neuspěl.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Měl to být vrchol koncernu PSA, model, který se stane reprezentantem francouzského automobilového průmyslu, který se nenachází zrovna dobré kondici. Tento vůz měl být tak dobrý, že se za něj nemusel stydět ani francouzský prezident. Našlápnuto měl celkem dobře. Design, ač je to otázka vskutku subjektivní, byl velmi zajímavý, pro Citroëny té doby typický. Hrany, lomené linky a jasná inspirace Art decem učinila z tohoto vozu spíše pojízdnou encyklopedii umění z první třetiny 20. století, než vůz, který měl reprezentovat. A to se C6 pravděpodobně stalo osudným.

Co si budeme povídat, pokud někdo chce reprezentativní vůz, zamíří k německým značkám, případně k Jaguaru. Francouzské automobilky máme v paměti spíše jako výrobce malých aut, na modely Citroën XM, Peugeot 605 nebo Renault 25, případně Safrane, si dnes vzpomene hlavně automobilový fanoušek.

Citroën C6 spatřil světlo světa teprve před sedmi lety. Byl navrhnut, aby se stal alternativou k vozům BMW nebo Mercedes-Benz. Dalším důvodem jeho vzniku byla i jistá ješitnost, která Francouzům nedovoluje nechat se (opět) pokořit svými východními sousedy. Výsledek nicméně nenaplnil očekávání. Vždyť jen za prvních 10 měsíců letošního roku se prodalo pouhých 556 kusů Citroënu C6.

Francouzský prapor tak paradoxně drží korejský Samsung, který se v Evropě prodává pod názvem Renault Latitude, a částečně také Peugeot 508, který částečně nahrazuje další neúspěšný model 607. V budoucnu ale můžeme očekávat další francouzské pokusy o luxusní vůz. Citroën pošle do světa vůz inspirující se konceptem Numéro 9, který vyjede pod názvem DS9, Renault naopak prohloubí současnou spolupráci s koncernem Daimler a postaví reprezentativní vůz na základech třídy E.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: