Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Projekt supersportu Jaguar C-X75 zrušen

News

11.12.2012

Unikatní supersport od Jaguaru se do výroby nedostane. Na vině je současná globální ekonomická situace.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Projekt C-X75 se představil před dvěma letny na autosalonu v Paříži. Jednalo se o koncept hybridního supersportu využívajícího ke svému pohonu kromě konvenčního spalovacího motoru také dvojici turbín. Do výroby se pak mělo dostat poněkud racionálnější řešení se čtyřválcem o objemu 1,6 litru, který by kromě turbodmychadla dostal přeplňování kompresorem. Tuto jednotku pak měly doplnit dva elektromotory. Celkový výkon pohonné soustavy měl činit zhruba 650 kW/890 koní, díky čemuž zrychlení z klidu na 100 km/h mělo zabrat pouhé 3 sekundy. Díky elektromotorům pak bylo možné ujet až 96 kilometrů čistě na elektrickou energii.

Podle Adriana Hallmarka, globálního ředitele značky, je však na podobný projekt špatná doba. Pokud by se C-X75 dostal do výroby, jeho cena by se pohybovala na úrovni Bugatti Veyron. Ve zbytku světa by o poptávku nouze nebyla, nicméně důležité evropské trhy se nenacházejí v ideální formě a Jaguar by nerad zažil situaci z počátku 90. let, kdy na svět přišel ultimativní model XJ220, který byl do příchodu McLarenu F1 nejrychlejším vozem na světě (XJ200 jel až 350 km/h). Jaguar XJ220 měl všechno, co si zákazníci mohli přát, avšak doba podobným vozům příliš nepřála, dnešní situace je navíc ještě horší.

Všech pět dosavadních exemplářů C-X75 ale najde využití. Tři kusy by měly být prodány v aukci, jeden si najde místo v budovaném muzeu značky a poslední kus bude sloužit pro marketingové účely. Poznatky z vývoje modelu pak poslouží i v budoucích vozech značky Jaguar. Například hybridní soustava by mohla být v budoucnu spojena s novým přeplňovaným tříválcem, přičemž celkový výkon by odpovídal motoru se šesti válci. Vysokotlaké přeplňování by si pak mohlo najít v novým čtyřválcových jednotkách.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: