Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Porsche plánuje do roku 2018 čtyři nové modely

News

04.12.2012

Automobilka z německého Zuffenhausenu kromě menšího SUV Macan a supersportovní 918 Spyder zvažuje nejméně další dva modely.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Pro Porsche bylo posledních 10 let velmi úspěšných. Představil se model Cayenne, který i přes odpor velké části fanoušků přivedl tuto automobilku do černých číšel, liftback Panamera se také slušně prodává, paleta sportovních modelů prošla kompletní obměnou, co víc si přát.

Pravda, jedna kaňka tu je. Porsche před pár lety plánovalo převzetí koncernu Volkswagen AG, jenže vedení jaksi přecenilo své síly a místo toho se sama automobilka stala kořistí Volkswagenu. Nicméně vzhledem k obrovským možnostem, které se díky tomu Porsche otevřely, to lze vnímat pozitivně. Bez sdílení nákladů se totiž žádná automobilka v současnosti neobejde, ani Volkswagen, ani Porsche.

V budoucnu se tedy můžeme těšit na modelovou ofenzívu, která by Porsche měla zaručit až 200 000 prodaných vozidel ročně. Oproti dnešním číslům, která se pohybují okolo 120 000 jednotek ročně, to představuje nárůst o necelých 70% během 6 let. Mezi potvrzenými novinkami je SUV Macan, jehož premiéra je otázka nejbližší budoucnosti, a také nástupce legendární Carrery GT. 918 Spyder se stane prvních hybridním supersportem značky, když v sobě spojí atmosférický osmiválec a dvojici elektromotorů. Celkový výkon této soustavy by se pak měl pohybovat někde okolo 800 koní.

Porsche 918 Spyder by ale nemělo být jedinou sportovní novinkou. Spekuluje se také o supersportu, který by přímo konkuroval Ferrari 458 Italia nebo McLarenu MP4-12C. Jednalo by se tedy o sportovní vůz s motorem uprostřed a pohonem zadních kol. Podle výkonného ředitele Porsche Matthiase Müllera však není o projektu stále rozhodnuto. Konečné rozhodnutí by mělo padnout nejdříve koncem příštího roku.

Optimismus do našich žil však vlévá vědomí, že Porsche by mohlo požít novou platformu MMB, která poslouží novému Audi R8 a Lamborghini Gallardo, a tím i dostatečně sníží náklady na vývoj a následnou výrobu.

Co se týče menšího sedanu Pajun, který by konkuroval například BMW řady 5, Müller se o tomto projektu nevyjadřuje příliš konkrétně. Mnohem pravděpodobnější tak zůstávají verze odvozené od modelu Panamera. Prvním takovým vozem by mohlo být sportovní kombi, chcele-li Shooting Brake, který se jako studie s názvem Panamera Sport Turismo představil na autosalonu v Paříži. Druhou variantou by pak mohlo být luxusní kupé odkazující na legendární model 928.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: