Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

GM sází na plug-iny a elektromobily

News

15.11.2012

Druhý největší producent osobních vozů americký koncern General Motors plánuje v budoucnu vsadit na plug-in hybridy a elektromobily. Klasický hybrid typu Prius nechystá.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

V budoucnu se s elektřinou poháněnými vozy budeme setkávat čím dál tím častěji. Zatím to z pohledu zákazníka vypadá spíše jako pohádka, nicméně díky technologickému pokroku můžeme očekávat elektromobily s delším dojezdem a levnější cenovkou.

Na to sází prakticky všechny velkké automobilky, od Toyoty přes GM až třeba k BMW, které plánuje uvést na trh hned několik vozů využívající elektřinu ke svému pohonu, mimo jiné například sportovní model i8. General Motors se pak soustředí zejména na čistě elektrické automobily a na plug-in hybridy, s klasickým hybridním pohonným ústrojím, jemuž celosvětově kraluje zejména Toyota, pak nepočítá.

Jedním z nejznámnějších „zelených“ automobilů z dílny tohoto amerického koncernu je Chevrolet Volt, jehož evropskou verzi můžeme pod názvem Opel Amera koupit i u nás. Modelů, postavených na stejném principu, se dočkáme v budoucnu více. Podle vedení GM si majitelé Chvroletu Volt doslova zamilovali možnost nabít si automobil doma, proto se řešení plug-in stane jedním z hlavních zájmů automobilky a stane se tak náhradním řešením klasického systému, jenž známe především z hybridních Toyot.

Kategorii čistě elektrických automobilů pak bude zastupovat například Chevrolet Spark EV, který se představí koncem listopadu na autosalonu v Los Angeles. V prodeji se objeví nejdříve v USA a v Jižní Koreji, později se dočkají i další vybrané trhy.

Kromě těchto řešení má General Motors v nabídce také takzvané mild hybridy, u kterých elektromotor plní funkci generátoru. Zbytková energie vznikající například při brždění se pak ukládá do li-ion akumulátoru. Mezi vozy mající tento systém s názvem eAssist v nabídce patří Buick LaCrosse a Chevrolet Malibu, jemž můžete potakt i na našich silnicích.

Do roku 2017 pak GM plánuje prodat 500 000 vozů s jistým druhem elektrického pohonu ročně.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: