Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Motor 1.8 TSI v Passatu končí

News

13.11.2012

Přeplňovaná osmnáctistovka, kterou najdeme prakticky ve napříč koncernovými modely, končí svou pouť ve Volkswagenu Passat. Nahradí ji dvakrát přeplňovaná čtrnáctistovka.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Není tomu dávno, kdy se objevily zvěsti, že Volkswagen se chystá ukončit výrobu jednoho z jejich nejzajímavějších motorů – 1.4 TSI Twincharger. Jak už sám název napovídá, lišil se tento motor od ostatních turbobenzínů z koncernu Volkswagen AG tím, že jej přeplňovalo nejen turbodmychadlo, ale také mnohém méně běžný kompresor.

Toto řešení bylo zvoleno proto, aby měl motor co nejlineárnější charakteristiku. V nižších otáčkách pracoval kompresor, v těch vyšších se přidalo turbo. Řešení je to velmi zajímavé a v této objemové třídě neobvyklé, nicméně vzhledem k pokroku v oblasti pohonných jednotek a podstatně vyšších nákladech na výrobu se očekávalo, že se tento motor odebere do zaslouženého důchodu.

Nicméně jak se zdá, vše je jinak. Z odepisované jednotky se nyní stává přeplňovaný vrchol pro nejoblíbenější vůz segmentu D v Evropě. V nabídce tak nahrazuje motor 1.8 TSI, jenž disponuje pouze turbodmychadlem. S tímto motorem dvakrát přeplňovaná čtrnáctistovka sdílí stejný výkon 118 kW/160 koní, točivý moment ale nabídne o 10 Nm nižší (240 Nm v rozmezí 1 500 až 4 500 otáček). To vše ale při nižším objemu a menší spotřebě - 1.4 TSI Twincharger spotřebuje na 100 km 6,5 litru, respektive 6,1 litru ve spojení se sedmistupňovou převodovkou DSG, což je zlepšení o 0,4 litru a 1 litr na 100 km oproti motoru 1.8 TSI. A to je pravděpodobně to hledisko, které o renesanci tohoto motoru rozhodlo.

Tento krok se netýká pouze klasického Passatu, ale také modelu CC, který z Passatu technicky vychází. Pro běžného spotřebitele, který v dnešní době hledí na spotřebu jako nikdy předtím, se na první pohled jedná o pozitivní zprávu, nicméně papírové hodnoty jsou jedna věc, realita druhá. Menší motor doplněný o kompresor je více náchylný na způsob jízdy, i případné servisní náklady jistě budou vyšší. Uvidíme, zda se podobného kroku dočkáme například u Superbu, jehož motorová nabídka je prakticky totožná.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: