Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Aston Martin na prodej, zájem má Toyota

News

11.11.2012

Klenot mezi automobilovými značkami by mohl v nejbližší době změnit majitele. Podle všeho by se jím mohla stát Toyota, pro niž by to byla výborná akvizice.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Největším akcionářem Aston Martinu je kuvajtská společnost Investment Dar, jež si v automobilce drží 64% akcií. A právě tato společnost si podle všeho najala poradenskou firmu Rotschild, která by měla najít toho správného kupce. Mezi zájemci je také indická automobilka Mahindra & Mahindra. Aston Martin by se tak v případě převzetí touto společností stalí po Jaguaru a Land Roveru, jež patří Tatě, další britskou automobilkou, která skončí v indických rukou. Celkem paradox vzhledem k tomu, že před několika desítkami let to byla právě Velká Británie, která této druhé nejlidnatější zemi vládla. Nicméně sláva britského impéria již notně uvadla a z králů se tak pomalu stávají poddaní.

Jak ale příklad Jaguaru a Land Roveru ukazuje, nemuselo by spojení Astonu a indických majitelů vůbec na škodu.

Dalším potenciálním zájemcem by ale mohla být Toyota. Toto spojení je vlastně vcelku logické, vždyť nejmenší model značky sídlící v anglickém Gaydonu je vlastně „jen“ přepracovaná Toyota IQ. Pro japonskou automobilku by navíc požadovaných 800 milionů dolarů (16 miliard korun) nebyl žádný problém. A zbylí akcionáři v čele s Davidem Richardsem a Johnem Singersem by jistě raději uvítali v západním světě zavedenou Toyotu, než pro nás neznámou Mahindru.

Každopádně prodej majoritního podílu je prakticky hotová věc. Společnost Investment Dar totiž potřebuje zhruba 4,9 miliard dolarů na pokrytí dluhů z investice do islámských dluhopisů z roku 2009.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: