Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Jaguarů s manuálem se přece jen dočkáme!

News

08.11.2012

Přímo řazené převodovky patří v dnešní době k ohroženým druhům. Jednou ze značek, která na manuál zcela rezignovala, byl například Jaguar. Ten však teď oznámil, že v budoucnu se spojkového pedálu přece jen dočkáme.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Manuální převodovka začívá krušné časy. Luxusní modely si koupíte prakticky jen s automatem a k nim se poslední dobou přidávají i vozy, u kterých byste to vůbec nečekali. Vždyť například takové BMW M5 ve své poslední generaci je u nás v Evropě dostupné pouze se sedmistupňovou dvouspojkou, přitom v USA, které jsou všeobecně brány jako mekka automatů, volba manuální převodovka možná je.

Jaguar tak následoval trendu automatických převodovek a v současnosti nenabízí jiné řešení. To by se však v budoucnu mělo změnit. Jaguar totiž plánuje, že minimálně do svých sportovních vozů bude montovat klasickou přímo řazenou převodovku. Jako první se „fofrklacku“ zcela jistě dočká novinka F-Type, která si o to ve své nejsilnější verzi přímo říká. Manuální převodovky bychom se však mohli dočkat i u sedanu XF, který by se tak stal největší modelem s touto možností, jelikož u vlajkové lodi XJ by spojkový pedál působil poněkud nepatřičně.

Převodovka by měla mít minimálně šest rychlostí, nicméně na příkladu Porsche je vidět, že i sedm stupňů již není problém. Nová manuální převodovka se však do modelů Jaguar nepodívá dříve než 12 měsíců.

Vedení Jaguaru/Land Roveru dále potvrdilo, že jejich modely dostanou novou generaci devítistupňové převodovky ZF, která nahradí stávající s osmi převody.

Nahoru

Komentáře

Aktuálně
Když se řekne Lada, většina lidí si představí hranatý sedan se zadním náhonem vycházející z Fiatu 124…

Další, už 28. ročník časopisu Motocykl startujeme ve velkém stylu – dvojčíslem! Najdete v něm extra…

Mazda přichází s druhým faceliftem šestkového sedanu a kombi. Nový je například tvar zpětných zrcátek…


Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: