Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Caterham spojí síly s Renaultem a zamíří do mainstreamu

News

06.11.2012

Britská značka vyrábějící mimojiné i moderní reinkarnaci slavného Lotusu Seven založila společný podnik s Renaultem a bude tudíž podílet na vývoji nového sportovního pod hlavičkou znovuzrozené značky Alpine.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Společný vývoj obou značek bude mít za výsledek nový sportovní vůz s pohonem zadních kol, který však nebude přímo vycházet z konceptu Alpine A110-50, jenž se představil na jaře letošního roku. Podle zdrojů se bude jednat o menší sportovní vůz s cenovkou mezi 40-50 tisíci euro (cca 1,0 až 1,26 milionu korun). Renault tak zjevně přehodnotil plány a raději se vydá konzervativnější  jistější cestou menšího a levnějšího modelu, který pravděpodobně v případě úspěchu doplní model větší a výkonnější. Alespoň tak bychom si to přáli my.

Svou verzi tohoto vozu dostane také Caterham. Obě verze se budou lišit nastavením podvozku a vzhledem, nicméně technický základ bude stejný. Alpine pravděpodobně vyjede s karosérií coupé, Caterham naopak nabídne otevřený model, jak je tomu u této britské značky zvykem.

Pod kapotou pravděpodobně uvidíme některý z přeplňovaných čtyřválců. Na výběr jsou dvě varianty: buď 1.6 DIG-T, který najdeme například v Nissanu Juke nebo v příštím Cliu R.S., případně přeplňovaný dvoulitr z Méganu R.S. 265. Tak jako tak se počítá s výkonem okolo 250 koní.

Tímto partnerstvím se pro Caterham otevírají nové možnosti. V případě úspěchu vzájemné spolupráce se očekává, že příští evoluce současných modelů využijí namísto motorů Ford pohonné jednotky od Renaultu. Stávající motory řady Sigma a Duratec však ještě neřekly poslední slovo, takže otázka použití francouzských motorů je spíš záležitostí delšího časového horizontu.

Caterham dále zveřejnil, že by se rád vymanil ze škatulky výrobce malých sportovních vozů a zamířil po vzoru Porsche do hlavního tržního proudu. Podle šéfa značky Caterham Tonyho Fernandese je možné, že se v příštích letech dočkáme například městského vozu nebo SUV, respektive těch modelů, které bude trh žádat.

Kromě konvenčních modelů bychom se ale mohli dočkat i ultimativního sportovního vozu. Vzhledem k působení značky v seriálu Formule 1 a zkušenostem z tohoto šampionátu se tato možnost zdá vcelku logická. Pro automobilku by se stal tento model vrcholem nabídky a skvělým marketingovým produktem spojujícím svět F1 s tím „běžným“.

Tyto plány jsou ale otázkou několika dalších let, přičemž situace se může prakticky ze dne na den změnit, jako tomu bylo například u konkurenční značky Lotus. Ta představila před několika lety dlouhodobou vizi s několika dalšími modely zahrnujícími například nový Esprit nebo čtyřdveřový sportovní sedan. Vzhledem ale k finančním potížím a dalším problémům se zdá uvedení těchto modelů spíše z říše snů.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: